Złamany ząb — co dalej?

Nasze zęby są narażone na szereg różnych dolegliwości, a także uszkodzeń. Jednym z najgorszych i najbardziej nieprzyjemnych problemów jest złamany ząb, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Strach przed wizytą u lekarza jest jednak przesadzony, ponieważ specjalista zadba o nasze uzębienie w sposób należyty, a co najważniejsze bezbolesny.

Ułamał mi się ząb – co robić?

W przypadku ułamania części zęba czy złamania większej powierzchni nie należy spisywać go na straty — specjalista zrobi wszystko, żeby nie trzeba było wstawiać nowego zęba. Najważniejsza jest jednak reakcja, jeżeli nie udamy się do lekarza stomatologa, to ząb będzie stawał się coraz słabszy, będzie bardziej podatny na kolejne uszkodzenia, a w najgorszym przypadku może nawet obumrzeć.

Przyczyny

Najczęstszymi przypadkami, w których możemy złamać ząb, są sporty kontaktowe, wypadki lub uderzenia. Ważnym czynnikiem przy tego typu urazach jest również to, jakie produkty spożywamy. Najbardziej negatywnie na szkliwo wpływają napoje gazowane, słodkie przekąski, cukierki, alkohol czy nawet kawa.

Jak leczyć złamany ząb?

Sposobów na wyleczenie złamanego zęba jest kilka, od nałożenia specjalnych nakładek na ząb, przez leczenie kanałowe, aż do założenia implantu stomatologicznego. Najbardziej przystępnymi i najmniej inwazyjnymi sposobami na wyleczenie złamanego zęba jest nałożenie kompozytowej lub porcelanowej nakładki stomatologicznej, którą można dopasować do kształtu zęba. Ząb po zabiegu bondingu, założeniu licówki lub korony staje się bardziej estetyczny i odporny na kolejne uszkodzenia. Leczenie kanałowe wybierane jest w przypadku uszkodzenia miazgi, czyli unerwionej części zęba. Jest to nieprzyjemny, jednak bardzo skuteczny sposób leczenia, który zapobiega powstawaniu ropnia czy zanikowi kości. Najtrudniejszym i ostatecznym zabiegiem jest usunięcie zęba, który złamał się w linii dziąsła i zastąpienie go implantem stomatologicznym, który zastąpi złamany ząb. Zabieg ten jest najbardziej inwazyjny i wyjątkowo nieprzyjemny, ponieważ musimy pożegnać się ze swoim zębem, a w jego miejsce trafi implant, który przy dobrym traktowaniu może pozostać z nami do końca życia.

Jak widać, złamany ząb nie jest powodem do paniki, ponieważ jest to uszkodzenie, które jest do naprawy. Należy pamiętać, że gdy zauważymy pęknięcie czy ukruszenie należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który po obejrzeniu zęba i wydaniu diagnozy rozpocznie leczenie mające na celu uratowanie zęba.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK