W zębie zarażonym przez próchnicę, chore tkanki muszą zostać usunięte, a powstały ubytek wypełnia się (najczęściej) kompozytem. Pacjenci, kierując się swoimi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi, mogą zdecydować, jaki rodzaj wypełnienia będzie dla nich najodpowiedniejszy. Warto pamiętać również o możliwości zastosowania wkładów koronowych.
Czym są wkłady koronowe?
Wkład koronowy to rodzaj uzupełnienia zaprojektowany przez protetyków stomatologicznych. Specjaliści uwzględniają tutaj wygląd zęba oraz kształt i rozległość ubytku. Wkład wykonywany jest z materiału kompozytowego lub porcelany. W zależności od położenia i rozległości ubytku wyróżnia się 3 rodzaje wkładów: inlay, onlay lub overlay. Inlay pokrywa powierzchnię żującą zęba i stoki guzków, ale bez ich szczytów. Onlay pokrywa całą powierzchnię żującą łącznie ze szczytami guzków. Overlay to najbardziej rozległy wkład, którego używa np. jeśli ząb został poddany leczeniu kanałowemu. Pozwala na przywrócenie powierzchni żującej i odtworzenie pierwotnego kształtu zęba. Wkłady te można stosować w leczeniu zachowawczym. Przynoszą też bardzo dobre rezultaty przy wielu przypadkach mechanicznych uszkodzeń zębów.
Dlaczego wkłady koronowe to najlepszy sposób na wypełnienie rozległych ubytków?
Wkłady koronowe są lepsze od klasycznych wypełnień pod wieloma względami. Każde uzupełnienie jest wytwarzane na indywidualne zamówienie i doskonale dopasowane do rodzaju ubytku oraz wyglądu zęba, co sprawia że efekt końcowy jest niezwykle naturalny. Warto zwrócić szczególną uwagę na aspekty funkcjonalne. Wypełnienia koronowe wykonane z dobrych materiałów stomatologicznych charakteryzują się większą trwałością, nie ścierają się podczas jedzenia, są odporne na przebarwienia i działanie próchnicy. Wkłady koronowe pozwalają też na uzyskanie bardzo dobrego uszczelnienia, które zapobiega przedostawaniu się bakterii do tkanek zęba.
Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety, wkłady koronowe typu inlay, onlay, overlay są znacznie lepsze niż klasyczne wypełnienia. Charakteryzują się przede wszystkim lepszą estetyką i trwałością.