Leczenie zaciskania i zgrzytania zębami
40% Polaków nadmiernie zaciska lub zgrzyta zębami podczas snu często nie zdając sobie sprawy, że ten nieświadomy, a co za tym idzie nie kontrolowany nawyk może być przyczyną wielu dolegliwości, takich jak: ból w okolicach szczęk, bolesność i nadwrażliwość zębów, sztywnienie karku czy napięciowe bóle głowy. Zaciskanie szczęk bywa również powodem stanów migrenowych, często nie branym pod uwagę przez lekarzy czy pacjentów. Jeśli bowiem nie towarzyszy mu zgrzytanie, to nie sposób zauważyć jakichkolwiek widomych śladów tej czynności.
Ponadto nawykowe zgrzytanie staje się powodem nadmiernego ścierania zębów nieadekwatnego do wieku pacjentów. Mówi się nawet o tzw. chorobie okluzyjnej. W bardziej zaawansowanych jej etapach pacjenci muszą się liczyć z koniecznością wykonania procedury rekonstrukcji zwarcia i odtworzeniu startych zębów metodami zachowawczymi lub protetycznymi.
Aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, zwiększyć komfort snu i zmniejszyć stany napięcia mięśni twarzowo-czaszkowych, warto poddać się specjalistycznemu leczeniu. Umożliwia je między innymi rozwiązania w postaci szyn relaksacyjnych umieszczanych na zębach szczęki, które pozwalają ograniczyć intensywność aktywności mięśni w trakcie zgrzytania lub zaciskania zębów w nocy. Często użytkowanie szyn staje się jednym z etapów leczenia mającego doprowadzić do odbudowy utraconych, startych zębów poprzez ich rekonstrukcję protetyczną.
Na czym polega leczenie zgrzytania zębami szyną NTI?
W leczeniu stosujemy najczęściej szyny relaksacyjne typu Michigan lub szynę NTI. Szyna Michigan jest pełną szyną okluzyjną natomiast szyna NTI to mała, przezroczysta szyna wykonana z akrylu, która wykorzystuje naturalny odruch ciała polegający na hamowaniu mięśni używanych podczas zaciskania zębów. Umieszcza się ją na siekaczach, gdzie odruch ten jest najsilniejszy. NTI redukuje siłę nacisku szczęk eliminując tym samym bezpośrednią przyczynę bólu w sąsiadujących z zębami tkankach, stawach i mięśniach. Szyna ta lub jej modyfikacje również może służyć do tak zwanej „deprogramacji mięśni” podczas etapowego procesu leczenia i rekonstrukcji startych zębów u pacjentów.
Pozytywne efekty leczenia szyną zauważalne są zwykle po upływie kilku dni. Jednak wielu pacjentów odczuwa wyraźną ulgę już po jednej nocy. Niekiedy, przy wyjątkowo silnych skurczach mięśni, leczenie trwa dłużej. Wynika to z faktu, że mocno nadwyrężone mięśnie żwacze potrzebują więcej czasu, aby odzwyczaić się od swojej conocnej pracy, a w zamian wyrobić w sobie odruch relaksacji.
Zauważalnym niemal natychmiast efektem leczenia jest złagodzenie codziennych dolegliwości: bólu szczęk, głowy czy karku. W dalszej perspektywie mogą się Państwo spodziewać kolejnych, znaczących korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Należą do nich między innymi:
- Poprawa jakości snu, dzięki czemu poczują się Państwo bardziej wypoczęci.
- Ograniczenie potrzeby częstego przyjmowania leków przeciwbólowych czy przeciwmigrenowych.
- Zwiększenie świadomości zaciskania szczęk w ciągu dnia, co pozwoli Państwu łatwiej pozbyć się tego nawyku.
- Zwiększone rozluźnienie mięśni, co wspomaga odczucie komfortu w okolicach skroniowo-żuchwowych oraz dodatkowo poprawia skuteczność aparatu.