Stomatologia dziecięca
Potrzebujecie Państwo odpowiedniej opieki stomatologicznej dla swojego dziecka? Zapraszamy do Kliniki Trio-Dent, gdzie posiadamy ogromne doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami. Przygotowaliśmy dla Państwa dzieci wiele niespodzianek, dzięki którym łatwiej im będzie pokonać strach i nieufność przed tą trudną często nawet dla osób dorosłych wizytą. W naszej klinice w miłej i przyjaznej atmosferze Państwa dziecko zostanie otoczone troskliwą opieką oraz otrzyma fachową pomoc stomatologiczną nie zachowując złych wspomnień.
Profilaktyka dziecięca
Podstawą opieki stomatologicznej w przypadku dzieci jest zapobieganie powstawaniu patologii w uzębieniu, a więc w pierwszej kolejności profilaktyka próchnicy zębów mlecznych i stałych oraz profilaktyka wad zgryzu.
W naszej ofercie dla pacjentów w wieku rozwojowym znajdują się m.in.:
- Kontaktowa profilaktyka fluorowa – lakierowanie uzębienia mlecznego i stałego z użyciem tzw. lakierów fluorowych.
- Kontaktowa profilaktyka z zastosowaniem nanohydroksyapatytu jako alternatywy dla stosowania związków fluoru.
- Lakowanie bruzd i szczelin, zwłaszcza w młodych, tj. świeżo wyrżniętych zębach stałych i mlecznych. Jest ono szczególnie wskazane w przypadku pierwszych stałych zębów trzonowych, tzw. “szóstek”.
Warto pamiętać, że wszystkie zabiegi profilaktyczne są całkowicie bezbolesne, co pomaga w nawiązaniu dobrego kontaktu między dzieckiem a prowadzącym je lekarzem stomatologiem, a w dalszej pespektywie zmniejsza opór dziecka przed wizytą u dentysty. Rezultatem rozpoczęcia stosowania zabiegów profilaktycznych w jak najmłodszym wieku może być utrzymanie uzębienia dziecka w doskonałym stanie, bez próchnicy.
Leczenie stomatologiczne pacjentów w wieku do 3 lat
Poza nielicznymi przypadkami wad wrodzonych problemy z uzębienie praktycznie nie powinny występować u tak małych dzieci. A jednak niektórzy z Państwa będą musieli zmierzyć się z tzw. próchnicą wczesną (inaczej próchnicą butelkową lub okrężną). Należy podkreślić, że występowanie tego zespołu jest w dużej mierze spowodowane niewłaściwymi nawykami żywieniowymi, higienicznymi czy wreszcie brakiem odpowiedniej profilaktyki. Zaobserwowawszy pierwsze oznaki próchnicy u dziecka, należy bezzwłocznie przystąpić do jej leczenia.
Wiele osób lekceważy ten problem traktując uzębienie mleczne jako przejściowe przed wymianą na zęby stałe. Prawda jest jednak taka, że nie leczone w odpowiednim czasie uzębienie mleczne może mieć bardzo zgubny wpływ na przyszłe zęby stałe. Lekarz stomatolog, który posiada kwalifikacje leczenia pacjentów w wieku rozwojowym, tzw. pedodonta, dokładnie określi potrzeby lecznicze młodego pacjenta. Najczęściej sprowadzają się one do:
- wypełnienia ubytków w uzębieniu mlecznym
- leczenia endodontycznego zębów mlecznych (z zachowaniem terminów tzw. stadium rozwoju korzenia, które determinuje postępowanie z zębem mlecznym w zakresie leczenia kanałowego)
- założenia tzw. koron stalowych lub koron cyrkonowych standardowych na zęby mleczne szczególnie zniszczone próchnicą,
- założenia tzw. koron stalowych (w przypadku szczególnie zniszczonych próchnicą zębów mlecznych)
- ekstrakcji (usunięcia) zębów mlecznych, które nie nadają się do leczenia zachowawczego lub też mogą być źródłem infekcji bakteryjnej (miejscowej lub ogólnej)
Wszystkie wymienione zabiegi mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od:
- rozległości zabiegu (czym innym jest leczenie u małego dziecka jednego ubytku a czym innym wykonanie sanacji całego uzębienia, np. 8-12 zębów)
- współpracy pacjenta (często małe dzieci niestety w ogóle nie współpracują z lekarzem podczas leczenia, co z góry uniemożliwia prawidłowe przeprowadzenie zabiegów w znieczuleniu miejscowym)
- wskazań ogólnomedycznych (np. dzieci upośledzone mentalnie lub z wrodzonymi zespołami np. Downa z założenia leczone są w znieczuleniu ogólnym)
Jeżeli zetknęliście się Państwo z problemem próchnicy wczesnej i macie dotyczące jej pytania, prosimy o kontakt na adres e-mail Klinki lub o kontakt telefoniczny z naszą recepcją, która skieruje Państwa dziecko do odpowiedniego specjalisty (stomatologia zachowawcza).
Co warto wiedzieć na temat znieczulenia ogólnego u dzieci?
Znieczulenie ogólne u dzieci (narkoza) powinno być stosowane do zabiegów stomatologicznych tylko wtedy, gdy istnieją do tego wyraźne wskazania lekarskie. Zabieg taki, szczególnie u małych dzieci, powinien być wykonywany w warunkach ambulatoryjnego zabezpieczenia pozabiegowego, które Trio-Dent jako jedna z nielicznych klinik stomatologicznych w Polsce jest w stanie zapewnić Państwa dziecku. Zawsze przed zabiegiem mały pacjent jest kierowany na odpowiednie badania, które są analizowane przez zespół doświadczonych anestezjologów. Anestezjolodzy współpracujący z kliniką Trio-dent mają dziesiątki lat doświadczenia w pracy z dziećmi . Wszystko po to, aby zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa.
Aby uświadomić Państwu metodykę prowadzenia zabiegów w znieczuleniu ogólnym oraz przedstawić sposób prowadzenia pacjenta, zamieszczamy poniżej pełny tekst ankiety anestezjologicznej. Osoby bezpośrednio zainteresowane zabiegiem w narkozie mogą ten teks wydrukować i wypełnić, a następnie przesłać na email Kliniki Trio-Dent po wcześniejszym ustaleniu terminu konsultacji z lekarzem, który będzie prowadził zabieg. Pozwoli to na wcześniejsze opracowanie ewentualnych pytań do pacjenta lub rodziców czy opiekunów podczas wizyty konsultacyjnej.
Uwaga!
Ankieta jest wzorem zastrzeżonym i przedrukowywanie jej, powielanie lub kopiowanie w innym celu niż do korespondencji z lekarzem celem wykonania zabiegu w Klinice Trio-Dent jest prawnie zabronione i podlega ustawie o ochronie praw autorskich.