Ropnie dziąsłowe – co warto o nich wiedzieć?

Zaniedbania stomatologiczne mogą mieć poważne konsekwencje i to nie tylko pod postacią zaawansowanej próchnicy zębów. Problematyczne mogą być również ropnie, pojawiające się w bezpośrednim sąsiedztwie zakażonych tkanek. Przyczyn ich powstania jest kilka, jedna najczęściej spowodowane są przez zapalenie miazgi zębowej oraz stan zapalny dziąsła. Brak właściwej higieny jamy ustnej i nieusuwanie regularnie płytki nazębnej z okolic przyzębia znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia ropni, które często są bolesne i powodują nieprzyjemny zapach z ust.

Ropień zęba – co to takiego?

Ropień to komora wypełniona ropą, wokół której znajdują się inne tkanki. Ropnie mogą tak naprawdę występować w całym organizmie, w tym też w jamie ustnej. To, co znajduje się w komorze, złożone jest z mieszanki obumarłych tkanek, komórek bakteryjnych oraz komórek układu odpornościowego. W większości przypadków ropień jest efektem ostrego stanu zapalnego, do jakiego dochodzi w tkankach okołowierzchołkowych zęba.

Jakie są rodzaje ropni dziąsłowych?

Wyróżnia się kilka rodzajów ropni dziąsłowych. Te klasyfikowane są z uwzględnieniem nasilenia objawów chorobowych. W ten sposób wyróżnia się trzy rodzaje ropni zębowych:

  • ropień okołowierzchołkowy – w tym przypadku stan zapalny obejmuje wyłącznie tkanki okołowierzchołkowe. Pojawia się silny, pulsujący ból, który staje się jeszcze intensywniejszy pod wpływem zmiany temperatury, w czasie gryzienia czy zmiany pozycji na leżącą. Charakterystycznym stanem dla tego typu ropnia jest uczucie wysadzania zęba z zębodołu;
  • ropień podokostnowy to najostrzejsza forma zapalenia. W tym przypadku dochodzi do odwarstwienia okostnej w wyniku przedostania się wysięku ropnego do wyrostka zębodołowego. W tym stanie pojawia się nie tylko bardzo silny, często trudny do wytrzymania ból, pojawiają się również obrzęki, silnie zaczerwienienia, często towarzyszy temu również podwyższona temperatura ciała;
  • ropień podśluzówkowy jest ostatnim i najcięższym stadium rozwoju ropnia. W tym stanie wysięk przebija się przez kość wyrostka zębodołowego i okostną, przedostając się pod błonę śluzową. Często dochodzi również do samoistnego uwolnienia się wydzieliny, czemu towarzyszy nieprzyjemny posmak oraz brzydki zapach z ust. Ból w przeciwieństwie do pozostałych stadiów ropnia jest zdecydowanie mniejszy, jednak zwiększa się obrzęk i nawet pomimo uwolnienia wydzieliny w dalszym ciągu pozostaje ogromne ryzyko, że stan zapalny będzie się nadal rozprzestrzeniać.
Ropień to stan zapalny, któremu często towarzyszą dolegliwości takie nad nadwrażliwość zębów, obrzęk węzłów chłonnych czy silnie zaczerwienienie twarzy. Rozwój ropni można obserwować najczęściej w przedsionku jam ustnej, na podniebieniu lub od strony językowej.

Skąd się biorą ropnie w jamie ustnej?

Istnieje kilka przyczyn powstawania ropni w jamie ustnej. Najczęściej stan ten spowodowany jest toczącym się stanem zapalnym w zębie lub w jego okolicy. Bakterie przyczyniające się do zapalenia miazgi przenikają z kanału korzeniowego poprzez otwór wierzchołkowy do miazgi zęba. Efektem tego jest infekcja, w której przestrzenie pomiędzy zębami wypełnione zostają żółtą lub zielonkawą wydzieliną.

Zakażenie bakteryjne to jedna z przyczyn tworzenia się ropni, jednak niejedyna. Ropnie mogą się pojawić również w wyniku powikłań po niewłaściwie przeprowadzonych zabiegach stomatologicznych (leczenie kanałowe, gwałtowne leczenie ortodontyczne, nakłuwanie tkanek w pobliżu wierzchołka korzenia itp.). 

Jak objawia się ropień zęba? 

Ze względu na to, że występowanie ropni wiąże się ze stanem zapalnym, jego objawy pojawiają się bardzo szybko i wraz z upływem czasu ulegają nasileniu. Dlatego też gdy tylko pierwsze z nich wystąpią, należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Zaniedbanie pierwszych sygnałów może doprowadzić do bardzo ostrych dolegliwości bólowych, z którymi będzie bardzo ciężko funkcjonować. Jak objawia się ropień? Oto kilka charakterystycznych objawów:

  • pulsujący/promieniujący ból w okolicy zęba, który stopniowo się nasila (przy jedzeniu, dotykaniu, uciskaniu policzka, zmianach temperatury),
  • zaczerwienienie i opuchlizna na twarzy,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • złe samopoczucie,
  • trudności z szerokim otwieraniem ust.

Stopień intensywności objawów zależny jest między innymi od tego, z jak zaawansowanym stanem zapalnym i jak bardzo rozwiniętym ropniem mamy do czynienia.

Ropień dziąseł – jak sobie z nim poradzić?

Jeżeli pojawi się choćby cień podejrzeń, że w naszej jamie ustnej rozwija się ropień jedynym słusznym wyjściem, jest jak najszybsze umówienie się na wizytę do dentysty. Niestety stomatolog nie zawsze może przyjąć pacjenta natychmiastowo, dlatego warto podjąć pewne kroki przyczyniające się do uśmierzenia bólu – mogą być to środki przeciwbólowe z apteki, można również skorzystać z domowych sposobów.
Stomatolog usunie bakterie z kieszonki oraz dokona wyczyszczenia zakażonego obszaru. Często jest to związane z koniecznością przyjmowania antybiotyków, by usunąć pozostałe bakterie. W zależności od umiejscowienia ropnia może się okazać, że konieczne będzie leczenie kanałowe, a nawet wizyta u periodontologa.