Jak czytamy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, aż 60% Polaków ma wady zgryzu. Warto wiedzieć, że czasami samo noszenie aparatu ortodontycznego nie wystarcza, by zrealizować marzenia o pięknym uśmiechu. Niekiedy ortodonta potrzebuje pomocy innych specjalistów.
Interdyscyplinarne, czyli jakie?
Leczenie interdyscyplinarne w leczeniu wad zgryzu , czyli zespołowe, najczęściej obejmuje współpracę ortodonty i chirurga szczękowo-twarzowego. Niekiedy korzysta się również z pomocy lekarzy innych specjalności, np. z zakresu periodontologii, implantologii, protetyki, laryngologii czy chirurgii plastycznej. Gdy wada zgryzu dotyczy nieprawidłowej budowy i rozwoju kości, czyli jest to tzw. wada szkieletowa, często lekarz ortodonta nie jest w stanie pomóc pacjentowi, stosując wyłącznie konwencjonalne metody leczenia. Poprawą zgryzu, przywróceniem funkcji układu stomatologicznego oraz poprawą estetyki twarzy i fizjologii górnych dróg oddechowych zajmuje się chirurgia ortognatyczna.
Jak wygląda proces leczenia ortognatycznego?
Interdyscyplinarne leczenie wad zgryzu jest wieloetapowe. Najczęściej o potrzebie leczenia ortognatycznego pacjent dowiaduje się w gabinecie ortodonty. Po wykonaniu wstępnej diagnostyki i badań radiologicznych lekarz może stwierdzić, że konkretnej wady nie będzie można wyleczyć wyłącznie przy pomocy aparatu ortodontycznego, lecz konieczny będzie zabieg z zakresu ortognatyki. Z taką diagnozą często spotkają się osoby z progenią, która jest wrodzoną , kostną wadą zgryzu polegającą na doprzednim wzroście żuchwy w stosunku do szczęki.
Po przygotowaniu i zaakceptowaniu planu leczenia specjalista z zakresu ortodoncji zajmuje się wstępnym leczeniem wady zgryzu. Po jego zakończeniu ,a najczęściej w trakcie jego trwania , pacjent kierowany jest do chirurga szczękowo- twarzowego, który planuje i przeprowadza zabieg operacyjny. Po odbyciu przez pacjenta tego leczenia ortodonta może jeszcze przeprowadzać ortodontyczne leczenie pozabiegowe celem ostatecznego zakończenia terapii związanej z korektą wady gnatycznej.
Zalety chirurgii ortognatycznej
Zaburzone proporcje i estetyka twarzy negatywnie wpływają na naszą samoocenę. Tymczasem leczenie ortognatyczne nie tylko poprawia wygląd, ale również:
- przywraca symetryczną pracę stawów skroniowo-żuchwowych;
- poprawia warunki okluzyjne;
- ułatwia przeżuwanie;
- ułatwia oddychanie;
- dodaje pewności siebie i pozytywnie wpływa na nasz odbiór przez otoczenie.
Jeżeli Twoja wada nie może zostać wyeliminowana w tradycyjnym leczeniu ortodontycznym, warto podjąć leczenie interdyscyplinarne. Nie tylko poprawi wygląd Twojego uśmiechu, ale także pozwoli uniknąć wielu problemów zdrowotnych.