Piękne, równe zęby są marzeniem wielu osób. Idealnie proste zęby dodają pewności siebie i sprawiają, że ludzie chętniej się uśmiechają. Rząd olśniewających, równych zębów stanowi prawdziwą wizytówkę. Wady zgryzu nie tylko zaburzają poczucie pewności siebie, ale dodatkowo mogą generować problemy z samoakceptacją. To sprawia, że tak ważne jest stosowanie odpowiednich zabiegów korekcyjnych.
O ile w przypadku dzieci leczenie ortodontyczne wydaje się proste, tak w przypadku osób dorosłych może się okazać wieloletnim procesem, który wymagać będzie ogromnej dozy cierpliwości. Jednak nie zmienia to faktu, że warto podjąć decyzję o leczeniu, by odzyskać pewność siebie i móc cieszyć się zachwycającym uśmiechem.
Najczęstsze wady zgryzu u osób dorosłych
Wady zgryzu mogą wynikać z różnych przyczyn, jednak tą najpowszechniejszą jest nieprawidłowy rozwój poszczególnych zębów, co prowadzi do zaburzenia ich wzrostu oraz symetrii w jamie ustnej. Powstałe nieprawidłowości w obrębie łuków zębowych mogą prowadzić do utraty styków zębowych i tym samym ich rozchwiania. W zależności od zaawansowania wady zgryzu konieczne może się okazać zastosowanie określonej metody leczenia. Dorośli pacjenci najczęściej skarzą się na wady zgryzu w postaci:
- tyłozgryzu,
- przodozgryzu,
- stłoczenie zębów,
- odseparowanie zębów.
Leczenie wad zgryzu u osób dorosłych jest uzależnione od typu wady, stopnia zaawansowania wady zgryzu, a także skomplikowania oraz indywidualnych predyspozycji. Nie bez znaczenia są również preferencje pacjentów dotyczące planowanych rezultatów.
Jak przebiega leczenie wad zgryzu u dorosłych
Podobnie jak w przypadku dzieci, również wśród osób dorosłych, najpowszechniejszą metodą leczenia wad zgryzu jest leczenie ortodontyczne. Jednak, o ile w przypadku dzieci i młodzieży możliwe jest stosowanie aparatów stałych i ruchomych, tak w przypadku osób dorosłych konieczne jest stosowanie wyłącznie stałych aparatów ortodontycznych, które pozwalają na precyzyjną korekcję zębów.
Leczenie ortodontyczne osób dorosłych często znacząco przekracza sugerowany okres 2 lat. Niekiedy proces ten rozkłada się na wiele lat, ponieważ zęby stałe są już w pełni wykształcone i stabilnie osadzone.
Leczenie wad zgryzu operacyjne
Szczególnie złożone wady zgryzu, w szczególności te o podłożu genetycznym, związane z zaburzeniami rozwoju szczęki lub żuchwy mogą wymagać, poza leczeniem stomatologicznym, również leczenia chirurgicznego. Podczas zabiegu chirurg twarzowo-szczękowy przeprowadza korekcję kształtu oraz stosunków anatomicznych kości twarzoczaszki.
Szczególnie złożone przypadki mogą wymagać połączenia leczenia operacyjnego z późniejszym leczeniem ortodontycznym.
Czy w każdym wieku można stosować aparat?
Niezależnie od tego, jak złożona jest wada zgryzu, pacjenci w każdym wieku mogą zdecydować się na leczenie ortodontyczne. Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta określi stopień zaawansowania wady zgryzu oraz podejmie odpowiednią decyzję, w zakresie leczenia. Niekiedy konieczne może się okazać połączenie leczenia ortodontycznego, protetycznego, implantologicznego oraz periodontologicznego.
Postępując zgodnie z zaleceniami specjalistów, a także przestrzegając zasad, związanych z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej pacjenci w każdym wieku będą mogli cieszyć się zachwycającym uśmiechem i idealnie prostymi zębami.
Przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego
Istnieją przypadki, w których leczenie ortodontyczne nie jest możliwe. Wśród głównych przeciwwskazań wyróżniamy:
- stany zapalne w obrębie jamy ustnej,
- choroby związane z obniżeniem ogólnej odporności organizmu,
- choroby przyzębia,
- choroby miazgi zęba,
- cukrzyca,
- zaburzenia hormonalne.
Zdaniem niektórych lekarzy, kobiety w ciąży powinny zrezygnować z zakładania aparatu ortodontycznego. Choć sama ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia, to w jej trakcie należy unikać wykonywania zdjęć rentgenowskich, które są niezbędne, do prawidłowego przeprowadzenia procesu leczenia.
Pacjenci przed założeniem aparatu ortodontycznego powinni zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeszcze przed podjęciem leczenia wad zgryzu konieczne jest uzupełnienie wszystkich ubytków oraz ewentualnych stanów zapalnych.
O czym pamiętać w trakcie leczenia ortodontycznego?
W trakcie leczenia ortodontycznego pacjenci powinni unikać spożywania twardych pokarmów, które mogłyby uszkodzić delikatną konstrukcję aparatu. Dodatkowo niewskazane jest spożywanie słodyczy, w tym w szczególności ciągnących się i klejących, które mogłyby utknąć w przestrzeniach pomiędzy aparatem a zębami.
Podczas stosowania aparatów ortodontycznych szczególnie ważne jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Pacjenci powinni pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów i płukaniu jamy ustnej odpowiednimi płynami do higieny jamy ustnej. Pomocne okażą się również niewielkie szczoteczki, które pozwolą starannie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, gromadzące się w obrębie aparatu ortodontycznego.