Standardem w leczeniu próchnicy staje się obecnie mało inwazyjna stomatologia zachowawcza z zastosowaniem nowych technologii laserowych. Użycie lasera pozwala na zachowanie zdrowej części zęba i bezbolesne opracowanie ubytku.
Precyzja i brak bólu
Zastosowanie lasera przy leczeniu zębów objętych próchnicą ma szereg zalet. Przy pomocy wiązki światła można precyzyjnie usunąć zdemineralizowane tkanki zęba, niszcząc przy tym bakterie chorobotwórcze. Zabiegi przy użyciu lasera pozwalają na leczenie nawet nietypowo i trudno umiejscowionych zmian np. poddziąsłowo. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko podrażnienia dziąseł i ich krwawienia, wystąpienia pęknięć i mikrourazów szkliwa. Efekt dekontaminacyjny, hemostatyczny i przeciwbólowy to największe zalety leczenia laserowego.
Światło lasera pełni także funkcję dezynfekującą i sterylizującą ubytek. Dzięki temu zapobiega próchnicy wtórnej, ułatwia leczenie w przypadku obnażenia miazgi (bezpośrednie pokrycie po sterylizacji laserowej). Dodatkowo materiał kompozytowy po leczeniu laserowym lepiej się dopasowuje i silniej przylega do zdrowej tkanki (wieloletnie badania nad przyleganiem materiałów prowadzone w mikroskopach).
Bez wiertła i igły
Stomatologia zachowawcza z wykorzystaniem lasera jest równocześnie bardziej komfortowa dla pacjentów. Jest to szczególnie istotne w przypadku stomatologii dziecięcej. Leczenie przy użyciu lasera pozwala zrezygnować z wiertła, ale też z igły, potrzebnej przy konwencjonalnym leczeniu do zastosowania znieczulenia.
Brak wiertła i igieł wpływa na zmniejszenie strachu przed wizytą u stomatologa. Dużą zaletą jest również to, że można przeprowadzić leczenie zębów w różnych częściach jamy ustnej podczas jednej wizyty.
Laserowe leczenie próchnicy to obecnie jedna z najbardziej przyjaznych metod leczenia zębów. Pozwala na bezpieczną, bezbolesną i komfortową dla pacjenta walkę z ubytkami. Laser w rękach doświadczonego stomatologa pozwala na leczenie zmian zlokalizowanych nawet w trudno dostępnych miejscach, nie naruszając przy tym zdrowych tkanek przyzębia.