Wielu pacjentów zapomina, że piękny uśmiech to zdrowe i zadbane nie tylko zęby, ale i dziąsła. Dlatego jeśli podczas szczotkowania towarzyszy Ci ból, dostrzegasz w pianie ślady krwi lub często cierpisz z powodu nawracających stanów zapalnych dziąseł to znak, że warto udać się do periodontologa.
Paradontoza jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnej utraty zębów. Na szczęście nowoczesna stomatologia może pomóc skutecznie ograniczyć jej rozwój, a nawet odwrócić niekorzystne zmiany w jamie ustnej.
Periodontologia – czym się zajmuje?
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Do jej obszarów zalicza się również mikrochirurgia periodontologiczna, która pomaga odwrócić negatywne skutki przebytych schorzeń. Choroby przyzębia, zwłaszcza te nieleczone i bagatelizowane, działają destrukcyjnie na aparat zawieszeniowy zęba, do którego należy dziąsło, cement korzeniowy, ozębna oraz kość wyrostka zębodołowego. Postępujące schorzenie może doprowadzić do rozchwiania uzębienia, a następnie do jego wypadnięcia.
Istnieje wiele nowoczesnych sposobów na spowolnienie rozwoju danej choroby lub wręcz odwrócenie jej negatywnych skutków. Materiały kościotwórcze pozwalają odbudować uszkodzoną przez schorzenie kość, natomiast zastosowanie komórek macierzystych pacjenta – zregenerować uszkodzoną tkankę. Specjaliści z zakresu mikrochirurgii periodontologicznej wykonują również przeszczepy łącznotkankowe, które umożliwiają rekonstrukcję dziąsła.
Periodontolog – kim jest i co robi?
Periodontolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, a także zapobiega ich rozwojowi. Systematyczne przeglądy stomatologiczne oraz wykonywanie prześwietleń RTG pozwala zahamować rozwój schorzenia, a także sprawdzić, czy nie ma postępujących zmian w kości.
Warto pamiętać, że choroby przyzębia negatywnie wpływają nie tylko na estetykę uzębienia, ale i na cały organizm. Pacjenci z paradontozą są bardziej podatni na cukrzycę, choroby układu krążenia, serca, reumatyzm czy udar mózgu.
Jak rozwija się choroba przyzębia i jak jej zapobiegać?
Paradontoza, która jest jedną z najczęstszych chorób przyzębia, objawia się częstymi zapaleniami dziąsła. Tym ostatnim towarzyszy z kolei ból, a także zaczerwienienie i rozpulchnienie tkanek otaczających ząb, które pod wpływem szczotkowania często zaczynają krwawić. Procesom zapalnym nierzadko towarzyszy też nieprzyjemny zapach z ust.
Przyczyny choroby mogą być różne, jednak w większości przypadków jest to niedostateczna higiena jamy ustnej oraz rozwój bakterii bytujących w kieszonkach dziąsłowych i kamieniu nazębnym. Dlatego oprócz systematycznych przeglądów stomatologicznych, niezbędna jest również higienizacja jamy ustnej. Poza skalingiem konieczne może okazać się również wykonywanie kiretaży poddziąsłowych, a także przepłukiwanie kieszonek dziąsłowych dezynfekującymi płynami. Pozwala to pozbyć się kamienia zlokalizowanego głęboko pod dziąsłem oraz bakterii odpowiedzialnych za stan zapalny.
Skaling i kiretaż nie są drogie, a pomagają zahamować rozwój choroby i przedłużyć życie zębów. Niezbędne jest jednak również utrzymanie higieny jamy ustnej, a także systematyczne odwiedzanie periodontologa.
Kompleksowe podejście do problemu i możliwość przeprowadzenia skutecznego leczenia zapewni wielospecjalistyczny gabinet dentystyczny. W naszej klinice znajdziesz również specjalistów w swojej branży, którzy śmiało korzystają z najnowszych zdobyczy stomatologii. Dzięki temu mogą świadczyć wysokiej jakości usługi i przywracać pacjentom piękny, zadbany uśmiech.