Ortognatyczne techniki lecznicze stosowane są w kontekście eliminacji deformacji występujących w obszarze czaszkowo-twarzowym. Istotą zabiegów ortognatycznych jest chirurgiczna zmiana położenia (przemieszczenie) wybranych kości twarzy. Wśród podstawowych efektów leczenia wyróżnia się przywrócenie pełnej estetyki twarzy zgodnie z oczekiwaniami pacjenta. Na czym dokładnie polega leczenie ortognatyczne oraz jakie elementy zabiegów są najważniejsze?
Co to jest ortognatyka?
To obszar skupiający się na odtwarzaniu odpowiednich relacji położenia kości twarzoczaszki człowieka. Procedury medyczne w jego obrębie zaliczają się do zabiegów chirurgicznych o znaczeniu szczękowo-twarzowym. Głównym celem ortognatyki jest badanie oraz wdrażanie procedur leczniczych mających przywrócić odpowiednią estetykę i harmonię zgryzu, wyglądu twarzy i prawidłowej równowagi mięśniowej. Ortognatyka znajduje swoje zastosowanie także w kontekście wyeliminowania problemów z prawidłowym oddychaniem, rozdrabnianiem i przełykaniem pokarmu. Jednymi z podstawowych procesów ortognatyki są chirurgiczne metody leczenia. Muszą być one poprzedzone fachową konsultacją realizowaną przez doświadczonego specjalistę chirurga.
Jak wygląda leczenie ortognatyczne?
Pod pojęciem leczenia ortognatycznego kryje się szeroki wachlarz technik i metod, związanych z wykonywaniem operacji chirurgicznych twarzoczaszki. Ze względu na to, iż jest to stosunkowo młoda dziedzina wiedzy, wielu specjalistów ortognatyków posiada wykształcenie w kierunku kilku specjalizacji, m.in. laryngologii czy chirurgii plastycznej. Jak jednak wygląda sam proces zabiegu? Procedura chirurgiczna jest zwykle wykonywana w warunkach szpitalnych, pod ogólnym znieczuleniem. Chirurg przemieszcza kości twarzoczaszki w określone pozycje. Precyzyjne działanie jest możliwe dzięki wykonywaniu niezwykle precyzyjnych cięć i technik rekonstrukcyjnych. Standardowy zabieg, w zależności od stopnia zaawansowania, może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Operacja rozpoczyna dalszy proces leczenia. Pacjent, już po zabiegu, jest zobowiązany do noszenia dedykowanych opatrunków, stabilizatorów i innych akcesoriów przyspieszających rekonwalescencję.
Jaka jest współczesna rola ortognatyki?
Potrzeba utrzymywania estetycznego, zdrowego wyglądu twarzy nie wynika jedynie z potrzeb społecznych. Choć i te są bardzo silnie akcentowane, szczególnie we współczesnym środowisku społecznym. Dążenie do ulepszania swojego wyglądu, korekcji rysów twarzy czy poprawy jędrności tkanek to ważne czynniki, które wpływają na popularność zabiegów ortognatycznych. Jak wskazaliśmy wcześniej, fizyczna istota zabiegu, która wiąże się z uzyskaniem zadowalającego efektu wizualnego, to nie jedyna wymierna korzyść dla pacjenta. Leczenie ortognatyczne wspomaga procesy samoakceptacji, dzięki uzyskaniu realnych efektów zabiegowych. Pomaga to zwiększyć własną samoocenę oraz zmienić sposób postrzegania własnego ja, bez skupiania się na ewentualnych wadach, które przed zabiegiem były dla pacjenta dominujące. Można zatem wskazać, iż rola ortognatyki jest tym większa, im bardziej społeczeństwa nastawione są na docenianie piękna, w tym często wyimaginowanego i nierealnego. W tym kontekście leczenie spełnia także funkcję wzmacniającą komfort psychiczny.
Etapy ortognatycznego leczenia – krok po kroku
Na samym początku pacjent sam zauważa widoczne niedoskonałości, które przeszkadzają mu w codziennym funkcjonowaniu. Są to najczęściej symptomy jak najbardziej uzasadnione, związane z rzeczywistymi deformacjami w obszarze kości twarzowych. W związku z widocznym problemem, osoba powinna udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub skierować się bezpośrednio do dwóch specjalistów: ortodonty oraz chirurga szczękowo-twarzowego. Następnie wykonywany jest wywiad, wstępne badanie i ogólna diagnostyka. Te elementy procesu diagnostycznego pozwalają wyodrębnić konkretne metody leczenia. W ramach analizy problemu specjaliści wykonują m.in. fotografie twarzy i skanowanie wewnętrzne jamy ustnej. Zarówno ortodonta, jak i chirurg współpracują ze sobą w celu dobrania optymalnych metod leczenia. Po kilku konsultacjach planowane jest przeprowadzenie zabiegu ortognatycznego. W zależności od złożoności problemu plan może obejmować przemieszczenie kości twarzy, wyprostowanie zębów, a także inne potencjalne procedury. Po przeprowadzeniu operacji chirurgicznej następuje etap rekonwalescencji. Może on trwać od kilku dni do kilku tygodni. W jego ramach zalecany jest nie tylko odpoczynek, ale i ścisły rygor higieny oraz diety.
Leczenie ortognatyczne – podsumowanie
Ważnym elementem rehabilitacji jest również przywrócenie pełnej sprawności mięśni twarzowych, które muszą przystosować się do nieznanych warunków pracy. Dzięki uniwersalności metod ortognatycznych, pacjent może cieszyć się estetycznym wyglądem swojej twarzy po ukończeniu procesu leczenia. Warto zaznaczyć, że wszystkie etapy zabiegowe muszą być wykonywane tylko i wyłącznie przez zaufanych specjalistów. To chirurg ortognatyczny jest odpowiedzialny za skuteczne przeprowadzenie operacji.