Chrapanie to dolegliwość, która dotyczy sporej części społeczeństwa. Sposobów na chrapanie jest wiele – mniej i bardziej skutecznych. Zawsze jednak należy pamiętać, że może być ono skutkiem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Warto wiedzieć, że chrapanie czasem leczy się też w gabinecie stomatologicznym.
Skąd bierze się chrapanie?
Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, ale raczej objawem. Może jednak świadczyć o poważniejszych problemach (choć oczywiście nie musi). Spowodowane jest zwiotczeniem mięśni, z których zbudowane jest podniebienie miękkie, ułożeniem języka podczas snu (najczęściej kiedy śpimy na wznak), czy nieprawidłowościami w budowie i funkcjonowaniu gardła i krtani. Może również być skutkiem problemów takich jak zły zgryz czy nieprawidłowości w budowie żuchwy.
Z chrapaniem do stomatologa?
Z całą pewnością gabinet stomatologa jest jednym z miejsc, do którego warto się udać z tą dolegliwością. Zorientowany w temacie dentysta sprawdzi dokładnie, czy nie doszło do skrzywienia zgryzu, a szczęka i żuchwa zbudowane są prawidłowo. Jeżeli stwierdzi, że chrapanie może być spowodowane przez tego rodzaju problemy, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Lekarz stomatolog może na przykład zalecić stosowanie przez pacjenta specjalnego aparatu, który używany jest podczas snu. Aparat taki uniemożliwia przesuwanie się żuchwy i języka do niektórych pozycji, jednocześnie zapewniając używającej go osobie duży komfort (a przynajmniej niewielki dyskomfort, do którego można się przyzwyczaić w krótkim czasie). Skutkiem jego stosowania jest nie tylko lepsza jakość snu (również osób, z którymi dzielimy sypialnię), ale też łatwiejsze oddychanie w czasie snu. Jeżeli mimo zastosowania aparatu problem nie ustępuje, to ma ona zapewne przyczyny innego rodzaju i należy udać się z nim do lekarza laryngologa.
Leczenie chrapania u stomatologa należy do zdecydowanie najmniej inwazyjnych, najłatwiejszych i najbardziej skutecznych metod. Jeżeli nie mamy pewności, dlaczego właściwie chrapiemy, to konsultacja stomatologiczna pozwoli ustalić prawdopodobne przyczyny.