Licówki porcelanowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Pozwalają ukryć wiele mankamentów naszego uśmiechu, zwłaszcza jeśli chodzi o zęby przednie. Zabieg polega na przyklejeniu do wargowej powierzchni zębów cienkich płatków porcelany. Choć można zdecydować się na licówki wykonane z innych materiałów, to właśnie porcelanowe pozwalają osiągnąć najlepsze efekty estetyczne – wykazują podobne właściwości odbijania i przepuszczania światła jak naturalne zęby. Jaka jest trwałość licówek porcelanowych i przez jaki czas spełniają swoje zadanie?
Trwałość licówek porcelanowych
Licówki porcelanowe, jeśli dba się o nie w odpowiedni sposób, mogą służyć pacjentom nawet dekadę. Pielęgnacja licówek porcelanowych wygląda bardzo podobnie do zwyczajnej, codziennej higieny jamy ustnej z kilkoma drobnymi wyjątkami.
Jak dbać o licówki porcelanowe?
Aby licówki porcelanowe spełniały swoją funkcję przez lata, należy używać do ich czyszczenia szczoteczek o miękkim włosiu, a pasta do zębów nie powinna zawierać sody oczyszczonej w swoim składzie (stosowana często do produkcji past naturalnych). Zęby należy myć po każdym posiłku. Jeśli posiłek był kwaśny, z myciem zębów należy zaczekać około pół godziny.
Należy co najmniej raz dziennie używać nici dentystycznej. Nitkować należy przestrzeń między zębami, od nasady aż do korony. Nić dentystyczną najlepiej używać przed pierwszym myciem zębów i przed położeniem się do łóżka. Warto również odwiedzać dentystę przynajmniej dwa razy do roku. Podczas regularnego przeglądu dentysta oceni kondycję licówek i zwróci uwagę na ewentualne problemy.
Czego unikać?
Licówki porcelanowe są dosyć delikatne. Po zabiegu pacjenci powinni unikać pewnych nawyków, np. obgryzania paznokci czy końcówki długopisu. Warto również pamiętać o szczególnej ochronie zębów podczas uprawiania niektórych sportów (np. sporty walki). Z tego samego powodu zabiegu nie wykonuje się u osób, które cierpią na bruksizm.