Choroba przyzębia zwana popularnie parodontozą należy , poza próchnicą , do chorób społecznych . Za najczęstszą przyczynę powstawania tego schorzenia uznaje się obecność płytki nazębnej związanej z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Do innych czynników ryzyka choroby należą : czynnik genetyczny, stres, zaburzenia zwarcia -okluzji , wady zgryzu, nikotyna Zapoznanie się z najważniejszymi objawami choroby jest istotne ze względu na fakt, że zaawansowana i nieleczona forma choroby może doprowadzić do utraty zębów.
Niepokojące symptomy
Początki problemu z paradontozą mogą nie dawać żadnych objawów. Trudno jest rozpoznać ją we wczesnej fazie rozwoju. Do pierwszych niepokojących symptomów mogących świadczyć o rozwoju choroby należą zaczerwienienie, obrzęk oraz krwawienie dziąseł . Objawy te pojawiać się mogą np. po spożyciu twardych pokarmów lub podczas szczotkowania zębów. Do krwawienia może również dochodzić samoistnie. U niektórych pacjentów może pojawić się , poza krwawieniem, tendencja to cofania dziąseł czyli tzw. obnażania szyjek .Tak się dzieje przy cienkim biotypie dziąsła. Jeżeli zauważymy, że objawy te pojawiają się często i nie ustępują w krótkim czasie, dobrze jest wybrać się do specjalisty. Warto wiedzieć, że dziedziną stomatologii, zajmującą się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia, jest periodontologia. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym lepiej. Na podstawie szczegółowych badań możliwe będzie dokładne określenie stadium choroby i wdrożenie odpowiedniego planu leczenia.
Objawy zaawansowanej paradontozy
Do symptomów choroby w zaawansowanym stadium zaliczyć możemy między innymi nieprzyjemny zapach z ust oraz nadwrażliwość zębów. Następuje nasilenie samoistnego i wywoławczego krwawienia dziąseł, znaczny rozrost lub ich cofanie .Wraz z nasileniem niszczenia struktur przyzębia ( poza dziąsłem są to więzadła, cement korzeniowy, kość) powstają wokół zębów kieszonki przyzębne ,które stanowią idealne miejsce kolonizacji płytki nazębnej i związanego z nią rozwoju bakterii. Powstały stan zapalny wpływa negatywnie na tkanki otaczające -odpowiedzialne za właściwe osadzenie zębów i może prowadzić do uszkodzeń w ich strukturze. To z kolei może powodować pojawienie się ruchomości zębów oraz w najgorszym wypadku ich przemieszczania , wysuwania czy wypadania. Choroba przyzębia prowadzi także do powikłań ogólnoustrojowych : chorób układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy naczyń , udarów mózgu , zawałów, chorób metabolicznych ( cukrzyca) , chorób płuc, nerek, chorób reumatycznych , powikłań okulistycznych czy laryngologicznych .
Parodontoza należy do chorób, które w swoim zaawansowanym stadium mogą prowadzić do najgorszego, czyli utraty zębów oraz do znaczącego wpływu na zdrowie ogólne pacjentów. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o higienę i regularne wizyty u stomatologa. Wszelkie niepokojące symptomy powinny być już w pierwszej fazie ich wystąpienia skonsultowane ze specjalistą. Im wcześniej podjęte zostaną działania, tym łatwiej będzie wprowadzić w pełni skuteczny plan leczenia i zapobiec dalszym powikłaniom miejscowym czy ogólnym.