Jak osiągnąć proporcjonalny uśmiech?

Dla wielu osób oprócz zdrowych i mocnych zębów, równie ważny stał się ich wygląd. Świadczy o tym choćby coraz większe zainteresowanie zabiegiem nałożenia licówek porcelanowych. Nowoczesna protetyka zębów odpowiada za poprawę estetyki uzębienia, ale wpływa też na naszą fizjonomię. Przeprowadzając zabiegi, protetycy powinni uwzględniać kompozycję twarzy, kompozycję twarzowo-zębową oraz kompozycję zębów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie uśmiechu, który będzie symetryczny, a także dopasowany do wglądu twarzy pacjenta.

Kompozycja uzębienia

Uzyskanie harmonii w przypadku uzębienia uzależnione jest od wielkości bloków zębów i rozdzielających je przestrzeni zębowych. Zastosowanie znajduje tutaj złota proporcja, czyli liczba phi [φ] znana już od starożytności i wykorzystywana w architekturze i sztuce. Stosunek, jaki narzuca, wynosi około 1:1,618. Obecnie dla bardziej naturalnego efektu stosuje się zmodyfikowaną złotą proporcję. W protetyce otrzymuje się ją za pomocą wzoru uwzględniającego odległość pomiędzy trzonowcami pacjenta, a także szerokość jego siekaczy przyśrodkowych. Tak zaprojektowany uśmiech cechuje się zachowaniem symetrii horyzontalnej i promienistej, których centralny punkt znajduje się na styku siekaczy centralnych.

Kompozycja twarzowo-zębowa

Protetyk powinien zadbać o współgranie uzębienia z wyglądem całej twarzy. Prezentowana w uśmiechu linia zębów musi dobrze komponować się z linią i krzywizną warg, linią uśmiechu, czynnikiem dziąsłowym oraz ciemną przestrzenią, do której zaliczają się korytarze policzkowe i przestrzeń między łukami zębowymi.

Jeżeli zależy nam na naturalności całego efektu, niezbędne jest uwzględnienie wieku pacjenta i jego płci. Należy pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu zmniejsza się widoczność górnych zębów, a zwiększa dolnych. U pacjentów po 60 roku życia górna linia zębów jest już praktycznie niewidoczna, natomiast widoczność dolnej linii wzrasta o ponad 2 mm.

Wykorzystanie złotej proporcji

Coraz więcej pacjentów decyduje się na zabiegi mające na celu poprawę estetyki uśmiechu. Są to m.in. licówki porcelanowe czy korony pełnoceramiczne. Postęp w protetyce umożliwia dopasowanie wszystkich parametrów nowego uśmiechu do potrzeb pacjenta, a dzięki wykorzystaniu cyfrowych technologii takich jak DSD (o czym pisaliśmy tutaj), można zobaczyć efekty leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem.