Współczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają na posiadanie zdrowych i pięknych zębów. Jedną z najskuteczniejszych metod na trwałe uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty zębowe. Choć cieszą się one dużą popularnością, wiele osób nurtuje pytanie, dlaczego cena implantów zębowych jest tak wysoka. W poniższym artykule przybliżymy koszty zabiegu implantologicznego oraz czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę implantów.
Czym są implanty zębowe?
Implant zębowy to najczęściej tytanowa śruba, która zostaje osadzona w kości szczęki, zastępując korzeń zęba. Następnie na miejscu śruby montowana jest korona porcelanowa lub ceramiczna, która stanowi zastępczą koronę zęba. Te dwie części są ze sobą trwale zespojone, tworząc stabilną i solidną konstrukcję. Kolor koron mocowanych na implantach można dopasować do naturalnego odcienia zębów, dzięki czemu wyglądają jak naturalne zęby. Ponadto istotną korzyścią jest fakt, że implanty nie wymagają ingerencji w sąsiadujące zdrowe zęby, jak ma to miejsce przy tradycyjnych rozwiązaniach, takich jak mosty protetyczne.
Czynniki wpływające na cenę implantów zębowych
Zastanawiasz się, dlaczego implanty zębowe są tak drogie? Istnieje kilka przyczyn, które wpływają na tak wysoką cenę. Po pierwsze, implanty zębowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów, takich jak najtrwalszy dotychczas – tytan, z którego wykonuje się śruby mające zastąpić korzeń zęba. Tytan jest surowcem drogim, ale jednocześnie charakteryzują się najwyższą czystością i jest kompatybilny z tkankami ludzkiego ciała. Dzięki temu jest on wyjątkowo bezpieczny dla pacjenta; uczulenie na tytan lub odrzucenie implantów zdarzają się stosunkowo rzadko.
Ponadto koszt implantów zębowych uwzględnia również inne czynniki, takie jak materiał zastosowany do wykonania korony, którą osadza się na tytanowej śrubie oraz konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań lub zabiegów przed implantacją. Koszty mogą również zależeć od aspektów związanych z prowadzeniem gabinetu stomatologicznego, takich jak lokalizacja placówki, marża lekarza czy jego doświadczenie w przeprowadzaniu takich zabiegów.
W przypadku, gdy spotkamy się ze stosunkowo niską ceną implantów zębowych, zachowajmy ostrożność. Może okazać się, że jakość materiałów i bezpieczeństwo zabiegu nie są na dostatecznie wysokim poziomie. Gdy chodzi o zabiegi stomatologiczne, warto zasięgnąć opinii o placówce, z której zamierzamy skorzystać i wybrać najlepszych specjalistów, aby zapewnić sobie niezawodne i skuteczne rezultaty leczenia. Ostatecznie cena implantów wpływa nie tylko na jakość wykonania zabiegu, ale przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo pacjenta.
Rodzaje koron a cena implantów zębowych
Jednym z istotnych czynników wpływających na koszt wszczepienia implantu zębowego jest także rodzaj korony, która zostanie umieszczona na implancie. Istnieje kilka rodzajów koron, jednak dzisiaj stosuje się przede wszystkim 2 rozwiązania, do których należą:
- Korony pełnoceramiczne – najczęściej wybierane. Ich zaletą jest estetyczny wygląd, ponieważ doskonale imitują naturalny wygląd zęba. Zazwyczaj są nieco droższe niż pozostałe rodzaje koron.
- Korony porcelanowe – są tańsze od koron pełnoceramicznych. Korony porcelanowe również zapewniają estetyczny wygląd, ale nie są tak trwałe jak korony pełnoceramiczne.
Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego rodzaju korony warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, aby uwzględnić wszelkie niezbędne elementy, takie jak estetyka, trwałość i wymagany budżet. W przypadku implantacji dwuetapowej pacjent ma możliwość wyboru akrylowej korony tymczasowej, którą nosi przez kilka miesięcy przed osadzeniem korony stałej na implancie. Wybór korony tymczasowej może wpływać na koszt zabiegu..
Refundacja implantów zębowych – czy jest możliwa?
Niestety, refundacja leczenia implantologicznego przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest możliwa. Darmowe implanty zębowe są rzadkością, jednak czasami mogą pojawić się specjalne akcje organizowane przy wsparciu fundacji lub bezpośrednio przez klinikę, która poszukuje osób do udziału w badaniach. Oprócz tego istnieje możliwość pokrycia kosztów leczenie implantologicznego, jeśli do utraty uzębienia doszło w wyniku wypadku lub choroby. Wówczas należy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ i przedstawić dokumenty, takie jak wniosek z prośbą o refundację oraz stosowną dokumentację medyczną.
Warto pamiętać, że choć koszt implantów zębowych jest wyższy w porównaniu do standardowych protez i mostów, jest to inwestycja na długie lata. Przy odpowiedniej higienie implanty mogą posłużyć nam nawet dożywotnio!