Wrodzony brak zawiązki zęba w uzębieniu nazywa się hipodoncją (agenezą zębów). Szacuje się, że problem ten dotyczy około 5% populacji i co ciekawe, częściej borykają się z nim kobiety niż mężczyźni. Braki w uzębieniu w większym stopniu dotyczą zębów stałych niż mlecznych i obejmują obustronny brak siekaczy bocznych szczęki lub drugich przedtrzonowców.
Jakie są przyczyny hipodoncji?
Główna przyczyną zaburzeń rozwojowych zębów są zmiany genetyczne, filogenetyczne w uzębieniu, choroby somatyczne matki podczas ciąży, przyjmowanie przez nią niektórych leków, chemioterapia, urazy czy naświetlanie promieniami X dziecka we wczesnym okresie rozwoju z powodu choroby nowotworowej.
Na czym polega leczenie hipodoncji?
Przebieg i metody leczenia wrodzonych braków zębowych zależą od ilości i miejsca brakujących zębów, a także od wieku pacjenta. Przy niewielkich ubytkach zęby mogą przesunąć się same i w ten sposób zapełnić lukę. W przypadku braku większej ilości zębów, należy uzupełnić lukę, ponieważ może nieść poważne konsekwencje dla całego uzębienia i układu żucia. W takich przypadkach stosuje się leczenie protetyczne. Bez dwóch zdań, najlepiej sprawdzają się implanty zębowe.
Czym są implanty zębowe?
Implanty stomatologiczne są najczęściej stosowaną metodą uzupełnienia ubytków zębowych. Metoda ta jest mało inwazyjna, ponieważ implanty w pełni naśladują naturalną fizjologię zęba. To tytanowe śruby, które zastępują brakujący korzeń zęba, do którego przymocowane są łączniki i korony kolorem i kształtem idealnie dopasowujące się do naturalnego uzębienia. Tym samym nie odróżniają się w jamie ustnej oraz zachowują pierwotne funkcje uzębienia. Odróżnienie implantów od naturalnych zębów jest praktycznie niemożliwe. Warto dodać również, że nie zmieniają one wyglądu i rysów twarzy.
Dlaczego warto zdecydować się na implanty zębowe w przypadku hipodoncji?
Przede wszystkim wrodzone braki w uzębieniu mogą zaburzać funkcjonalność jamy ustnej. Implanty zębowe przejmują funkcje brakujących zębów. Śruba zostaje wszczepiona w kość szczęki lub żuchwy. Jest wykonana z materiałów biokompatybilnych, dlatego nie należy się obawiać o swoje bezpieczeństwo – ryzyko odrzucenia implantu jest niewielkie. Ponadto, implanty zębowe skutecznie hamują zanik tkanki kostnej, co ma ogromny wpływ na zdrowie i wygląd całej jamy ustnej. Wielu pacjentów jako ogromną zaletę implantów zębowych wskazuje również to, że nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Wystarczy dbać o nie tak samo, jak o pozostałe zęby. W przeciwieństwie do protez, nie wymagają stosowania klejów. Zakłada się je tylko raz – w wielu przypadkach na całe życie. Pozwalają zapomnieć o wrodzonym braku uzębienia i w pełni cieszyć się pełną funkcjonalnością jamy ustnej.
Implanty zębowe – jak wygląda proces leczenia?
Leczenie wrodzonych braków zębowych składa się z kilku etapów, dlatego warto przygotować się na długie, czasami nawet kilkumiesięczne leczenie.
Pierwszy etap to Digital Smile Design, czyli projektowanie uśmiechu. Jest bardzo istotny, ponieważ pozwala stworzyć bardzo szczegółowy plan leczenia, który ułatwia wzajemną współpracę i komunikację lekarza z pacjentem. Umożliwia zapis wszystkich wytycznych, które są bardzo pomocne zespołowi specjalistów pracujących nad metamorfozą. Z kolei pacjent może śledzić cały proces i aktywnie uczestniczyć w kreowaniu wymarzonego uśmiechu i zobaczyć spodziewany efekt jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
Kolejny krok to etap chirurgiczny, podczas którego wykonywany jest zabieg wszczepienia implantu zęba. Trwa to mniej więcej godzinę i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Po około tygodniu pacjent musi wrócić do gabinetu stomatologicznego na zdjęcie szwów, a po 3-6 miesiącach rozpoczyna się kolejny etap leczenia. W ciągu tych kilku miesięcy odbywa się osseointegracja, czyli zrost żywej tkanki kości z tytanem, który stabilizuje implant. Po tym czasie można przystąpić do etapu protetycznego, polegającego na wykonaniu obudowy protetycznej na bazie implantu i łącznika. Proces może trwać od 1 do 3 tygodni.
Po założeniu implantów i zakończeniu leczenia pacjent powinien regularnie zgłaszać się do gabinetu na wizyty kontrolne. Mają one na celu ocenienie stanu implantów, wczesne wykrycie ewentualnych problemów i szybkie ich wyeliminowanie.