Uśmiech sprawia, że twarz od razu nabiera blasku. Niekiedy bywa jednak źródłem kompleksów. Jednym z najczęstszych problemów osób, które narzekają na swój uśmiech, jest tzw. gummy smile, czyli uśmiech, w którym widoczna jest szeroka linia dziąseł. Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na to, by pozbyć się uśmiechu dziąsłowego, było leczenie ortodontyczne. Obecnie z pomocą przychodzą również zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej.
Dowiedz się, jak skutecznie rozprawić się z uśmiechem dziąsłowym. Dodaj sobie pewności siebie, zyskując idealny uśmiech, jak z okładki.
Co to jest Gummy Smile?
Gummy smile lub uśmiech dziąsłowy może przywoływać dawne, przykre wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to rówieśnicy w brutalny sposób zwracali uwagę na odmienność uśmiechu. O gummy smile możemy mówić wówczas, gdy podczas uśmiechu dochodzi do nadmiernego eksponowania dziąseł. Za uśmiech dziąsłowy uznaje się taki, w którym widoczność dziąseł przewyższa 3 mm.
W przypadku gummy smile dochodzi do zaburzenia proporcji pomiędzy strefami białą i czerwoną ust. Gdy dziąsła stają się zbyt widoczne, wówczas dochodzi do złudzenia, w którym zęby wydają się krótsze niż są w rzeczywistości.
Zgodnie z obecnymi kanonami estetyki, podczas uśmiechania się rąbek dziąsłowy powinien pozostać niewidoczny. W granicach normy mieści się również stan, w którym jego widoczność utrzymuje się na poziomie 1-2 mm. U osób, u których występuje gummy smile niekiedy dochodzi do sytuacji, w której podczas uśmiechania uwidacznia się linia dziąseł o szerokości równej wysokości koron zębowych.
Przyczyn uśmiechu dziąsłowego może być naprawdę wiele, a wśród tych najpowszechniejszych wymienia się takie czynniki, jak:
- wady zgryzu,
- zbyt wysoką szczękę górną
- zbyt silne mięśnie górnej wargi,
- bruksizm,
- predyspozycje genetyczne,
- opóźnione wyrzynanie zębów.
Jak się pozbyć uśmiechu dziąsłowego?
Jeszcze do niedawna, w celu pozbycia się uśmiechu dziąsłowego pacjent musiał zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego. Metoda ta w dalszym ciągu wykorzystywana jest do korekty wad zgryzu, w tym odpowiadających za wystąpienie gummy smile, jednak wymaga od pacjentów ogromnych pokładów cierpliwości. Leczenie trwa zwykle około dwóch lat, jednak efekty są naprawdę spektakularne, pozwalając nie tylko pozbyć się nieestetycznego uśmiechu, ale również zadbać o zachwycające, proste zęby.
Metody chirurgiczne leczenia uśmiechu dziąsłowego
Pacjenci niezadowoleni ze swojego uśmiechu mogą skorzystać z możliwości, jakie daje stomatologia estetyczna. Zabieg chirurgiczny polega na wydłużeniu koron zębowych poprzez podniesienie linii dziąseł. Usunięcie nadmiaru tkanek pozwala odsłonić zęby skryte pod powierzchnią dziąseł. Aby zapewnić idealną estetykę uśmiechu, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie delikatnych szyjek zębowych. W tym celu odsłonięte korony uzupełnia się licówkami.
Inną metodą chirurgiczną, pozwalającą na odzyskanie zachwycającego uśmiechu jest podcięcie wędzidełka wargi górnej. W przypadku przerostu wędzidełka lub jego niskiego osadzenia mięśnie mimiczne unoszą wargę górną zbyt wysoko. Gdy dojdzie do częściowego uwolnienia wargi, wówczas podczas uśmiechu ta nie unosi się tak wysoko, co pozwala znacząco zmniejszyć objawy uśmiechu dziąsłowego.
Dlaczego warto zdecydować się na zabieg likwidacji gummy smile?
Uśmiech jest wizytówką każdego. Dodaje blasku i zwraca uwagę każdego. Jeśli jednak Twój uśmiech Ci nie odpowiada, jest nieestetyczny, wówczas może odbierać pewność siebie i sprawiać, że niemal całkowicie rezygnujesz z uśmiechania się. Zamiast więc rezygnować z codziennych aktywności w gronie przyjaciół, powinieneś zdecydować się na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, które pozwolą Ci odzyskać idealny uśmiech.
Sam zabieg nie należy do kosztownych i pozwala uzyskać naprawdę spektakularne rezultaty. Decydując się na korektę uśmiechu dziąsłowego aparatem ortodontycznym, dodatkowo zadbasz nie tylko o swoje dziąsła, ale również zapewnisz sobie idealne, proste zęby. Jeżeli jednak zależy Ci na szybkich rezultatach, wówczas powinieneś zdecydować się na zabiegi plastyczne na przyzębiu.
Przeciwwskazania do zabiegu
Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej nie mogą być wykonywane u wszystkich osób. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- ciąża,
- laktacja,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- stosowanie antybiotyków.