Ból zęba w nocy? Na co wskazuje?

Ból zęba pojawiający się w nocy potrafi istotnie uprzykrzyć życie. Aby wykluczyć ryzyko nawrotu dolegliwości bólowych w nocy, warto wiedzieć, na co mogą wskazywać. Znając główne przyczyny bólu zęba w nocy, będziesz w stanie skutecznie mu zapobiegać.

Jakie są przyczyny bólu zęba w nocy?

Zwykle ból zęba pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach, nasilając się wraz z nadejściem nocy. Duży wpływ na takie pogłębienie symptomów ma wzrost ciśnienia w tkankach oraz zwiększony napływ krwi do mózgu. Wówczas ze snu wyrywa nagły, pulsujący i ostry ból. Wraz z narastaniem ból może promieniować do skroni, ucha, szyi oraz tylnej części głowy. Pojawienie się takiego bólu często pogarsza jakość snu, a niekiedy nawet utrudnia ponowne zaśnięcie.

Zapalenie miazgi zęba

Jedną z częstszych przyczyn nasilającego się nocą bólu zęba są rozległe stany zapalne, obejmujące swym zakresem miazgę zęba, na którą składają się zespoły nerwów i naczyń krwionośnych. Co istotne, w takich sytuacjach zwykłe leczenie okazuje się niewystarczające i konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Objawy bólowe związane z rozwijającym się stanem zapalnym miazgi zęba nasilają się w nocy w związku ze zmianą pozycji ciała, z pionowej na poziomą. Taka zmiana pozycji ciała sprawia, że we wszystkich tkankach zauważalny jest wzrost ciśnienia, a także większy dopływ krwi do mózgu.

Do rozwoju zapalenia miazgi dochodzi najczęściej na skutek zaniedbań w higienie jamy ustnej. Niekiedy na pierwszy rzut oka nie da się dostrzec próchnicy, ponieważ ta rozwija się wewnątrz zęba. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia stomatologicznego.

Bruksizm

Bruksizm to dolegliwość, w której chory nieświadomie zgrzyta zębami i zaciska szczękę w trakcie snu. Choroba ta prowadzi do pękania szkliwa oraz pogłębiającego się ścierania koron zębowych. Z uwagi na to, że symptomy choroby pojawiają się podczas snu, dolegliwości bólowe odczuwalne są szczególnie w nocy.

W związku z wyraźnym przeciążeniem zęba lub całej grupy zębów dochodzić może do rozwoju stanów zapalnych miazgi. Osoby cierpiące na bruksizm podczas snu zaciskają zęby nawet dziesięć razy mocniej niż w przypadku zwykłego przeżuwania posiłków. W wyniku działania tak wielkiej siły może dochodzić do rozchwiania zębów, a nawet ich pękania.

Nadwrażliwość zębów

Gdy na skutek zaniedbań w higienie jamy ustnej lub w wyniku nadmiernego ścierania zębów dojdzie do obniżenia zębiny, wówczas zakończenia nerwowe wystawione będą na stałe oddziaływanie licznych drażniących bodźców. Pacjenci, u których występuje nadwrażliwość zębów znacznie częściej, skarżą się na ból pogłębiający się w nocy.

Niezależnie od tego, co jest źródłem bólu zębów w nocy, warto jak najszybciej udać się do stomatologa. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego przeglądu jamy ustnej ustali przyczynę bólu, a także wdroży odpowiednie leczenie, które pozwoli uniknąć nawrotu bólu.

Jak objawia się nocny ból zęba?

Zwykle ból zęba pojawiający się w nocy ma charakter nagły. Ból jest przy tym na tyle intensywny, że wyrywa pacjenta ze snu. Warto jednak wiedzieć, że zanim dojdzie do rozwoju stanu chorobowego w obrębie jamy ustnej, pojawiają się inne objawy, które mogą wskazywać na pogarszający się stan zębów.

Do najczęstszych objawów, poprzedzających nocne bóle zębów należą nasilająca się nadwrażliwość na zimne i ciepłe pokarmy, a także ból głowy i ból w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych.

Jak sobie radzić z nocnym bólem zęba?

Jedyną w pełni skuteczną metodą walki z nocnym bólem zęba jest wizyta u stomatologa. Niestety w nocy nie zawsze jest to możliwe. Wówczas warto sięgnąć po środki farmakologiczne, które pozwolą doraźnie pozbyć się bólu.

Wraz z nastaniem dnia należy udać się do dentysty, który określi, jakie jest źródło bólu. Współczesna stomatologia wykorzystuje wiele metod leczenia, które pozwalają nie tylko postawić szybko trafną diagnozę, ale dodatkowo umożliwiają usunięcie źródła problemu już w trakcie pierwszej wizyty.

Musisz przy tym pamiętać, że jeżeli przyczyną nocnego bólu zęba jest bruksizm, wówczas jego leczenie będzie trwało znacznie dłużej.

Pamiętaj o profilaktyce

Nie istnieje w pełni skuteczna metoda, która pozwoli uniknąć chorób zębów i dziąseł. Jednak pamiętając o odpowiedniej profilaktyce, można znacząco ograniczyć ryzyko rozwoju stanów zapalnych. Podstawą profilaktyki powinna być odpowiednia higiena jamy ustnej. Chcąc na długo utrzymać zdrowe i mocne zęby, należy pamiętać o codziennym myciu zębów. Zęby należy myć co najmniej rano i wieczorem, nie zapominając przy tym o nitkowaniu, które pozwala usunąć zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowych. Warto przy tym pamiętać, że nie zawsze ból pojawia się w związku z chorobami uzębienia. Niekiedy świadczy on o krótkotrwałym przeciążeniu czy niegroźnym urazie. Pamiętając o regularnych przeglądach stomatologicznych, będziesz w stanie jeszcze szybciej reagować.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK