Jakie są najpopularniejsze przyczyny ścierania zębów u dzieci? Czy można samodzielnie wykryć ten problem zdrowotny i czy w każdym przypadku starte zęby świadczą o tym, że już lada moment mogą wystąpić bardziej poważne problemy zdrowotne?
Ścieranie zębów u najmłodszych – najpopularniejsze przyczyny
Wbrew pozorom zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych przyczyn ścierania zębów może być znacznie więcej niż mogłoby się komukolwiek wydawać. Nie da się jednak ukryć, że u zdecydowanej większości małych pacjentów gabinetów stomatologicznych najczęściej za ścieranie zębów odpowiada bruksizm. Wspomniana dolegliwość zdrowotna dająca o sobie znać przede wszystkim w nocy to nic innego jak zgrzytanie zębami oraz ich nadmierne zaciskanie, z którymi na co dzień zmaga się nawet 10% populacji. Jakie więc czynniki odpowiadają za występowanie bruksizmu?
U dzieci zgrzytanie zębami jest nierozerwalnie związane z:
- nadmiarem stresujących sytuacji;
- obecnością pasożytów;
- wadami zgryzu;
- nieprawidłową higieną jamy ustnej;
- chorobami neurologicznymi;
- chorobami endokrynologicznymi;
- chorobami związanymi z przewodem pokarmowym;
- niedoborem witamin;
- chorobą refluksową;
- alergią;
- zaburzeniami snu;
Ponadto, bruksizm u dzieci może być także efektem infekcji górnych dróg oddechowych, wystąpieniem zmian w obrębie jamy ustnej, jak i również reakcją na działanie niektórych zażywanych leków. Zgrzytania zębami nie należy bagatelizować – nieleczona dolegliwość może bowiem prowadzić do powstania zmian w układzie narządu żucia takich jak choćby bóle w stawach skroniowo-żuchwowych oraz bóle głowy, zwiększone napięcie mięśni, czy problemy ze snem, które mają równie duży wpływ na obniżenie jakości oraz komfortu życia. W końcu odpowiednia regeneracja dostarcza sił każdemu niezależnie od jego wieku.
Bruksizm prowadzi do patologicznego ścierania powierzchni zębów u dzieci, dlatego też tak ważna jest nie tylko regularna kontrola stanu ich uzębienia, ale również baczne przyglądanie się nagminnie powtarzającym się objawom.
Szybka reakcja kluczem do sukcesu: pierwsze objawy ścierania zębów u dzieci
Czy niedoświadczone oko może wykryć ścieranie zębów u dziecka? Choć z pewnością dolegliwość tą znacznie szybciej odkryją lekarze posiadający stosowne wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie, to nie jest to niemożliwe – pierwsze symptomy są bowiem nie tyle zauważalne, co odczuwalne przez malucha borykającego się z tą dolegliwością zdrowotną. Jeżeli zauważysz, że mocne zaciskanie zębów u dziecka nie jest jednorazową sytuacją, a czynnością regularnie przez niego powtarzaną, a dodatkowo będzie się ono skarżyło na poranne drętwienie szczęki, bóle głowy oraz nadwrażliwość zębów zarówno na zimne, jak i ciepłe napoje, a także słodkie i kwaśne jedzenie, to koniecznie udaj się z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego.
Ścieranie zębów u dzieci – jak radzić sobie z tym problemem?
Na szczęście nawet z tak dotkliwą w skutkach dolegliwością jaką jest patologiczne ścieranie zębów u dzieci, które już teraz z pełną odpowiedzialnością można określić mianem choroby cywilizacyjnej, można sobie poradzić. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby konieczna jest pomoc stomatologa, który za pomocą diagnozy oraz wykrycia przyczyny ścierania szkliwa u dziecka jest w stanie zaproponować najbardziej efektywne rozwiązanie z możliwych.
Wybór konkretnego sposobu leczenia ścierania zębów u dzieci uzależniony jest kilku czynników, jednak w większości przypadków obejmuje ono:
- ekwilibrację zgryzu polegającą na szlifowaniu guzków zębów uniemożliwiających posiadanie prawidłowego zgryzu;
- leczenie ortodontyczne;
- odbudowę protetyczną zębów mającą na celu uzyskanie prawidłowego zgryzu;
- leczenie operacyjne, które konieczne jest w przypadku wystąpienia bardzo dużych zmian w budowie kości;
Jeżeli diagnoza opierająca się na deprogramacji zgryzu (a więc procesie diagnostycznym umożliwiającym poznanie odpowiedniej pozycji dolnego łuku zębowego względem dolnego), tomografii komputerowej i ewentualnym rezonansie stawów skroniowo-żuchwowych dopuszcza taką możliwość, to wówczas do leczenia startych zębów u dziecka można wykorzystać kilka połączonych ze sobą metod z tych przedstawionych powyżej.
Czy ścierane zębów u dzieci zawsze jest powodem do paniki? Wszystko zależy od tego w jakim tempie ono następuje. Ścieranie zębów jest bowiem naturalnym procesem, którego prawidłowy przebieg jest bardzo powolny i nieszkodliwy dla człowieka. Jeżeli jednak ma się do czynienia z nadmierną i nieadekwatną do wieku utratą tkanek twardych nie wynikającą z próchnicy, wówczas absolutnie nie należy tego bagatelizować.