Nie każdy zdaje sobie sprawę, że alkohol negatywnie działa na zdrowie jamy ustnej, czego objawem jest m.in ból zębów po spożyciu alkoholu. To oczywiście tylko jeden ze skutków ubocznych. Szerzej na ten temat poniżej.
Alkohol a próchnica
Alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. Jest to spowodowane nadmierną suchością w jamie ustnej po spożyciu trunków zawierających procenty. Alkohol odwadnia organizm, czego skutkiem jest zmniejszone wydzielanie śliny. A to właśnie ślina odpowiada za prawidłowe nawilżanie błon śluzowych oraz oczyszczanie zębów. Dodatkowo w ślinie znajdują się minerały, które wspierają budowę szkliwa, a także chronią zęby przed powstawaniem próchnicy. Ślina, która powstaje na skutek spożycia alkoholu, nie dość, że jest produkowana w mniejszych ilościach, to dodatkowo ze zmienioną konsystencją. Traci swoje funkcje ochronne, a to przyczynia się do zwiększenia ryzyka powstania próchnicy. Na powstawanie próchnicy mają wpływ również zawarte w alkoholu cukry, które są świetną pożywką dla bakterii.
Ból zębów po alkoholu – skąd się bierze?
Kwasy zawarte w alkoholu obniżają naturalne pH jamy ustnej. W związku z tym, zęby ulegają demineralizacji (wypłukane zostają magnez i wapń, czyli główne składniki wpływające na twardość szkliwa), powstają w nich ubytki, a to prowadzi do nadwrażliwości zębów na ciepło i zimno. Stąd właśnie bierze się ból podczas jedzenia i picia. Mitem jest więc przekonanie, że alkohol może pomóc uśmierzyć ból zęba. Jak widać – jest wręcz odwrotnie. Alkohol prowadzi do erozji szkliwa oraz pojawienia się uczucia bólu.
Alkohol a inne choroby jamy ustnej
Próchnica i nadwrażliwość zębów to najczęstsze choroby, które powstają na skutek spożywania alkoholu. Jednak suchość jamy ustnej, oraz wypłukiwanie wapnia, magnezu i fosforu mają też nieraz znacznie poważniejsze konsekwencje. Zbyt częste picie alkoholu może doprowadzić do krwawienia dziąseł, zbyt słabego osadzenia zębów (a z czasem ich wypadania), infekcji, halitozy (czyli nieprzyjemnego zapachu z ust), zapalenia miazgi, nadżerki, przekrwienia błony śluzowej, a także choroby nowotworowej.
Alkohol a wygląd zębów
Oczywiście spożywanie alkoholu, ma wpływ nie tylko na zdrowie zębów, ale również na ich wygląd. Jak zmieniają się zęby przez działanie alkoholu? Przede wszystkim dochodzi do przebarwienia szkliwa, zwłaszcza gdy spożywa się zbyt dużo czerwonego wina lub ciemnego piwa. Zęby nabierają szaro-brązowego koloru, a uśmiech traci swój blask. Inne skutki spożywania alkoholu to pęknięcia, bruzdy oraz wgłębienia powstające na zębach. Trzeba pamiętać, że wszelkie niedoskonałości na zębach również przyczyniają się do rozwoju bakterii i osłabiają zdrowie jamy ustnej. Jest to więc nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna.
Jaki alkohol ma najgorszy wpływ na zdrowie jamy ustnej?
Dla zdrowia jamy ustnej najgorsze są wszystkie alkohole wysokoprocentowe, m.in wódka, whisky, nalewki domowej roboty. Chociaż istnieje przeświadczenie, że alkohol działa pozytywnie, ponieważ ma działanie dezynfekujące, to spożywany w zbyt dużych ilościach doprowadza do powstania mechanicznych uszkodzeń w obrębie jamy ustnej oraz do przekrwienia błony śluzowej.
Na zdrowie zębów negatywnie działają również słodkie alkohole, tj. likiery, drinki, słodkie wino. Cukier w nich zawarty osadza się na zębach i staje się przyczyną powstawania próchnicy.
Picie alkoholu a dbanie o zęby – jak to robić?
Najłatwiej i najzdrowiej byłoby oczywiście nie pić alkoholu w ogóle. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, to warto trzymać się kilku zasad.
- Odpowiedni posiłek – przed spożyciem alkoholu należy coś zjeść! Odpowiedni posiłek pomoże zneutralizować kwas zawarty w alkoholu. Dobrze też, by pokarm dostarczany do organizmu bogaty był wapń, fosfor i magnez (np. ryba, brązowy ryż lub fasola).
- Woda – w dniu, w którym spożywany jest alkohol należy pić dużo wody. Pomoże to zapobiec suchości jamy ustnej, ale również usunie cukier z zębów. Dzięki temu ryzyko powstania cukrzycy zostanie zmniejszone.
- Wyrównanie pH w jamie ustnej – w tym celu zęby należy umyć ok. 30 minut po zakończeniu picia alkoholu. Przez pół godziny odstępu hormony zawarte w ślinie wyrównają poziom pH. Warto też użyć środków do czyszczenia zębów, które mają podniesiony poziom pH. Należy natomiast unikać past wybielających.
- Kontrola u dentysty – te powinny odbywać się regularnie, najlepiej raz na pół roku. Regularne wizyty u dentysty dają największą pewność, że zdrowie jamy ustnej jest na najlepszym poziomie.
Wpływ alkoholu na zdrowie jamy ustnej – podsumowanie
Picie alkoholu prowadzi do szeregu problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Nadmierna konsumpcja alkoholu zwiększa ryzyko powstania próchnicy. Ponadto, napoje alkoholowe zawierające cukry stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, przyczyniając się do poważnych chorób zębów, takich jak nadżerki, nadwrażliwość zębów czy krwawienie dziąseł. Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest nie tylko kwestią estetyczną, ale również wpływa na ogólną kondycję organizmu.