Z problemem próchnicy boryka się niestety wiele osób. Jej przyczyną najczęściej jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieleczona próchnica szybko doprowadzić może do zniszczenia korony zębów. W takim przypadku konieczne jest uzupełnienie ubytków. Dziś w tym celu niekiedy stosuje się wkłady koronowe, które są znacznie trwalsze w porównaniu z tradycyjnymi wypełnieniami. Najczęściej wykonuje się je w przypadku rozległych ubytków próchniczych. Czym dokładnie są wkłady koronowe, jakie są ich rodzaje i kiedy warto się na nie zdecydować?
Rodzaje wkładów koronowych
Wyróżnić można trzy rodzaje wkładów koronowych. Mowa tu o wkładach inlay, onlay i overlay. Wkład inlay pokrywa część powierzchni żującej zęba – stoki guzków, lecz bez ich szczytów. Z kolei onlay wypełnia także szczyty guzków zęba. Innymi słowy, jest to wkład, który w całości pokrywa powierzchnię żującą zęba. Dodatkowo odtwarza również punkty styczne, czyli te punkty, w których zęby stykają się ze sobą. Onlay zabezpiecza także zęby przed pęknięciem. Jeśli zaś chodzi o overlay przykrywa całą powierzchnię żującą zęba, stoki i szczyty guzków oraz dodatkowo inne powierzchnie, w tym językowe, styczne i przedsionków. Wybór konkretnego rodzaju wkładu uzależniony jest od rozmiaru pracy protetycznej. Jeżeli ubytki uzębienia dotyczą tylko powierzchni żującej zęba, wówczas stosowany jest wkład inlay. W przypadku konieczności odbudowy guzków stosowany jest onlay. Natomiast, jeśli zniszczenie zęba jest poważne i zdrowe zostają tylko ściany zęba bez górnej powierzchni żującej, wówczas wykonywany jest overlay. Warto tu podkreślić, że odbudowa zęba wkładem koronowym wiąże się ze znacznie lepszymi rezultatami w porównaniu z tradycyjną plombą. Wynika to z tego, że wkład dużo lepiej odwzorowuje powierzchnię zęba.
Wskazania do wykonania wkładu koronowego
Wkłady inlay oraz onlay najczęściej wykonuje się z powodu rozległego zniszczenia korony zęba przez próchnicę. W takim przypadku warto zdecydować się właśnie na wkład koronowy, a nie tradycyjne wypełnienie. Wkłady zapewniają dużo lepsze przenoszenie sił żucia i cechują się większą wytrzymałością na przeciążenia. Wskazaniem do wykonania wkładu koronowego są często również problemy z odwzorowaniem punktów stycznych między zębami. Zacementowanie wkładu koronowego zapewnia bardzo szczelne przyleganie zębów do siebie. Dzięki temu nie trzeba się martwić problemem zalegania jedzenia między zębami. A czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania wkładu koronowego? Nie będzie to możliwe w przypadku bardzo dużego zniszczenia korony zęba. Wówczas konieczne jest zastosowanie innej metody protetycznej.
Etapy wykonania wkładu koronowego
W celu wykonania wkładu koronowego konieczne są dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym. W trakcie pierwszej wizyty dentysta usuwa zniszczone przez próchnicę twarde tkanki zęba. Zabieg wykonywany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego. Następnie wytworzony ubytek formowany jest pod kształt nakładu. Na koniec pierwszej wizyty pobierany jest wycisk zębów obu szczęk oraz tzw. kęsek zwarciowy. Informuje on o sposobie zagryzania zębów przez pacjenta. Ostatni krok to nałożenie opatrunku na ząb. Celem drugiej wizyty jest zacementowanie pracy. Stomatolog izoluje ząb od reszty jamy ustnej, aby w miejsce cementownia nakładu nie dostała się wilgoć. W tym celu zakładany jest koferdam. Kolejny krok to już finalne cementowanie pracy protetycznej. Na koniec dentysta sprawdza dopasowanie wkładu w zgryzie. Warto podkreślić, że zabieg wykonania wkładu koronowego nie jest skomplikowany i nie trwa długo.
Zalety wkładów koronowych
Jak już wspomniano, wkłady koronowe to zdecydowanie lepsze rozwiązanie w porównaniu z klasycznymi wypełnieniami. Dlaczego? Przede wszystkim każde uzupełnienie jest indywidualnie dopasowywanie do pacjenta. Dzięki temu uzyskuje się nie tylko trwały, ale i naturalny, estetyczny efekt. Poza tym wkłady koronowe wykonywane są z wysokiej jakości materiałów. Są trwałe, nie ścierają się, a także odporne są na przebarwienia i działanie próchnicy. Co więcej, pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego uszczelnienia, które zapobiega przedostawaniu się bakterii do tkanek. Wkłady koronowe stanowią zatem dodatkową ochronę uzębienia.
Nieleczona i rozległa próchnica doprowadzić może do dużych ubytków w uzębieniu. Oczywiście najlepiej jest temu skutecznie zapobiegać. Jeśli jednak problem się pojawi, warto zdecydować się na skuteczną i trwałą metodę uzupełniania ubytków. Wkłady koronowe sprawdzą się tu idealnie. Lepiej zatem nie zwlekać i jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego w celu konsultacji i wykonania zabiegu.