Ruszający się ząb? Poznaj możliwe przyczyny

Zdrowe zęby powinny być stabilne i mocno osadzone w dziąśle. Odpowiadają za to korzenie, które utrzymują je w kości szczęki lub żuchwy. Gdy dochodzi do sytuacji, że ząb stały się rusza, to jest to powód do niepokoju i pilnej interwencji lekarskiej. Co zrobić, kiedy zauważasz zwiększoną ruchomość zęba?

Czy ruszające się zęby stałe to choroba?

Jeżeli podczas spożywania pokarmów zauważysz problem ruszających się zębów, to pilnie skonsultuj się z lekarzem. Wizyta u specjalisty pomoże w postawieniu właściwej diagnozy i we wdrożeniu skutecznego leczenia. Jest to o tyle istotne, że za ruchomość zębów może odpowiadać kilka schorzeń i nie zawsze jest to paradontoza. Kluczem do poradzenia sobie z tym problemem jest szybka diagnoza. W przeciwnym razie problem będzie narastał i wpłynie negatywnie na jakość codziennego życia pacjenta.

Ruchomość zębów polega na tym, że w stosunku do kości wyrostka zębodołowego wychyleniu ulega korona zęba. W takiej sytuacji pacjent pod żadnym pozorem nie powinien samodzielnie poruszać zębem, ponieważ może doprowadzić go do jeszcze większego rozchwiania.

Przyczyny ruszających się zębów

Tak jak wspomniano wcześniej, za zjawisko ruchomości zębów może odpowiadać kilka czynników. Dzieli się je przede wszystkim na stany nagłe oraz stany przewlekłe. W niektórych przypadkach może to być również następstwem leczenia kanałowego lub rozwijających się chorób dziąseł. Jakie są najczęstsze przyczyny rozchwiania zębów?

Urazy mechaniczne

Najczęstszą przyczyną ruszających się zębów są urazy mechaniczne. To następstwo uderzenia. Jeżeli do tego dojdzie, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Czas jest niezwykle istotny, ponieważ ząb może zostać zwichnięty i w ciągu pierwszej godziny od urazu, lekarz może zastosować replantację. To zabieg polegający na wprowadzeniu zęba na jego pierwotne, prawidłowe miejsce.

Parodontoza

Kolejnym z powodów występowania rozchwiania się zębów jest parodontoza. W przypadku tego schorzenia problem postępuje powoli i na wczesnym etapie jest trudny do wychwycenia. Podczas rozwoju choroby dochodzi do obniżania się poziomu kości i dziąseł i zęby tracą swoje podparcie. Za występowanie schorzenia może odpowiadać m.in. odkładający się kamień nazębny. Leczenie parodontozy należy rozpocząć tak szybko, jak to możliwe. Szybka diagnoza zwiększa skuteczność terapii i minimalizuje ryzyko pojawiającej się ruchomości zębów.

Stan po leczeniu kanałowym

Problem ten może być następstwem leczenia kanałowego. W jego trakcie zęby są osłabiane poprzez stosowane wypełnienia i leczenie endodontyczne. Jeżeli dany ząb podlega wielokrotnemu i zaawansowanemu leczeniu, to automatycznie osłabiają się okoliczne tkanki. Wpływa to na utratę jego stabilności i może doprowadzić do zwiększonej ruchomości zęba. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby podczas leczenia kanałowego ząb podlegał również wzmocnieniu. Dbają o to specjaliści w renomowanych gabinetach stomatologicznych.

Ruchomość zębów u dzieci

Zjawisko to może dotykać również dzieci i ich uzębienia mlecznego. W zdecydowanej większości przypadków jest to całkowicie normalne, ponieważ zęby mleczne z czasem zaczynają wypadać, a ich miejsce pojawiają się wychodzące zęby stałe. Zdarzają się jednak sytuacje, że ruchomość zęba u dzieci spowodowana jest schorzeniami lub urazami mechanicznymi. W takich wypadkach wymagana jest diagnoza lekarska. Ostatecznie to stomatolog podejmuje decyzję o tym, czy mleczak ma być leczony, czy jednak rekomendowane jest jego usunięcie.

Niekiedy dochodzi również do sytuacji, w której zęby mleczne utrzymują się w szczęce zbyt długo, co uniemożliwia wyjście zębów stałych. Ich pozostawanie w dziąśle może powodować dolegliwości bólowe oraz rozchwianie mleczaków. Wówczas rekomenduje się pilny kontakt z gabinetem stomatologicznym.

Wizyta w gabinecie i diagnoza to podstawa

Ze względu na to, że ruchomość zębów może być spowodowana przez wiele czynników, kluczowa jest prawidłowa diagnoza. Na jej podstawie wybiera się skuteczny sposób leczenia. W przypadku osób dorosłych ruchome zęby zawsze powinny być powodem do niepokoju. Jeżeli zauważysz je u siebie, to niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą. Przeprowadzi on niezbędne badania oraz zadba o wdrożenie leczenia. Dzięki temu problem zostanie rozwiązany i nie wpłynie negatywnie na Twoje codzienne życie.

W przypadku dolegliwości bólowych, ruchomości zębów, a także innych problemów, zachęcamy do skorzystania z usług naszego gabinetu stomatologicznego. Rekomendujemy szybki kontakt i umówienie wizyty kontrolnej u naszego specjalisty.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK