Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej – czy warto udać się do periodontologa?

Nawracające stany zapalne tkanek miękkich, recesje dziąsłowe, rozchwianie zębów czy niepokojące zmiany powstałe w jamie ustnej – to tylko nieliczne problemy, z jakimi warto udać się do periodontologa. Kim jest ten specjalista i kiedy należy umówić się na wizytę?

Periodontolog to specjalista zajmujący się profilaktyką i chorobami przyzębia oraz błony śluzowej. Lekarz jest nieocenionym wsparciem w przypadku wystąpienia niepokojących zmian w jamie ustnej, takich jak krwawiące dziąsła, recesje tkanek miękkich, halitoza czy rozchwiane zębów. Tego typu specjalista nierzadko diagnozuje nowotwory i wdraża skuteczne leczenie, a także naprawia leczy paradontozę.

Alarmujące objawy – czyli kiedy warto udać się do periodontologa?

Jeżeli męczą cię nawracające stany zapalne dziąseł, odczuwasz ból podczas spożywania posiłków lub dostrzegasz krew przy szczotkowaniu zębów, to znak, że warto udać się na konsultację do periodontologa. Objawami, które wymagają wizyty u specjalisty, są również: silna nadwrażliwość uzębienia, nadmierna suchość błony śluzowej, zaczerwienia i obrzęki tanek miękkich, nawracające afty czy owrzodzenia. Niezwłocznie należy umówić się na wizytę, jeśli dostrzeżesz kieszonki dziąsłowe, niepokojącą narośl, guzki, przebarwienia, tkliwość tkanek, grzybicę czy znaczne rozchwianie zębów.

Podczas codziennej higieny jamy ustnej warto obserwować nie tylko swoje uzębienie, ale i podniebienie, policzki, język czy dziąsła. W razie wystąpienia niepokojących objawów, należy umówić się na konsultację, która pozwoli wdrożyć szybkie leczenie i wyeliminować chorobę. Dzięki temu unikniesz wiele bólu, dyskomfortu, a także niekorzystnych zmian w estetyce uśmiechu.

Jakie zabiegi może zaoferować pacjentowi periodontolog?

Periodontolog może zalecić wykonanie najprostszych zabiegów, takich jak higienizacja jamy ustnej przy użyciu skalera lub poprzez manualny kiretaż (otwarty lub zamknięty). W przypadku stanów zapalnych może dodatkowo przeprowadzić dezynfekcję kieszonek dziąsłowych, a także w razie konieczności, zalecić stosowanie antybiotyku. Szybka reakcja pozwoli zahamować rozwój choroby i uchronić pacjenta przed paradontozą, która jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty uzębienia.

W przypadku wystąpienia paradontozy, periodontolog może ustabilizować zęby przy pomocy materiałów kompozytowych, a także zalecić wykonanie prześwietlenia w celu oceny stanu i jakości tkanek miękkich i twardych. Natomiast w razie znacznego odsłonięcia szyjek zębowych może wykonać gingiwoplastykę, która stanowi zabieg poprawiający wygląd girlandy dziąsłowej. Specjalista może również dokonać estetycznej korekty uśmiechu w przypadku gummy smile (uśmiech dziąsłowy). Zabieg najczęściej polega na wydłużeniu koron klinicznych zębów, dzięki czemu poprawia się estetyka uzębienia. Warto dodać, że za problemem gummy smile nierzadko stoi przerost wędzidełka wargi górnej.

Jeśli chodzi o wszelkie niepokojące zmiany, przerosty lub narośle, specjalista może rozpoznać i zapobiec rozwojowi groźnych nowotworów. Szybka interwencja i wykonanie badania histopatologicznego dają szansę na uratowanie zdrowia, a nawet życia pacjenta.