Leczenie zębów przy pomocy lasera staje się obecnie standardem oferowanym przez wiele nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Metoda jest szybka, precyzyjna, bezpieczna i bezbólowa.
Dentyści mogą korzystać z coraz lepszych, szczelniejszych i wysoce estetycznych materiałów, a także z zaawansowanych urządzeń. Te ostatnie poprawiają komfort pacjenta, jak również zapewniają bardziej efektywną pracę oraz możliwość leczenia nawet takich zębów, które do tej pory nie rokowały. Jedną z nowoczesnych technologii, która niesie ze sobą szereg korzyści, jest leczenie laserowe próchnicy.
Dokładność i niezwykła precyzja
Lasery umożliwiają dokładne opracowanie nawet trudno dostępnych ubytków. Dzięki temu mogą uratować zęby, które wcześniej skazane były na ekstrakcję.
Jest to zasługa m.in. takiego sprzętu jak laser erbowy, który należy do urządzeń frakcyjnych ablacyjnych. Wysyłka on wiązkę światła, która precyzyjnie trafia w objęte próchnicą tkanki, nie uszkadzając przy tym zęba. Zainfekowane fragmenty uzębienia ulegają zniszczeniu, podobnie jak bakterie, które znajdowały się w ubytku. Dzięki temu ząb zostaje dokładnie oczyszczony z chorych tkanek i zdezynfekowany.
Jak to się dzieje, że laser usuwa jedynie próchnicę? Otóż ta jest bardziej uwodniona i podatna na jego energię. Co więcej, laser w porównaniu do tradycyjnych metod opracowywania ubytku pozwala zachować więcej zdrowych tkanek. To sprawia, że ząb jest silniejszy i mniej podatny na uszkodzenia. Ponadto, dzięki zdezynfekowaniu uzębienia przy pomocy lasera, spada ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej.
Brak bólu i igły oraz wiertła
Dzięki wykorzystaniu lasera zabiegi są bardziej komfortowe dla pacjenta, przyjazne i bezbolesne. Brak potrzeby korzystania z wiertła (u wielu osób już sam jego dźwięk wywołuje traumę) czy konieczności wykonania iniekcji w celu podania znieczulenia pozwala na efektywne i spokojne przeprowadzenie zabiegu. Jest to szczególnie istotne u małych pacjentów, którzy często boją się tradycyjnego „borowania” i zastrzyków.
Lasery niezawodne w innych dziedzinach stomatologii
Lasery są wykorzystywane w leczeniu próchnicy, ale również w wielu innych zabiegach. Korzystają z nich chirurdzy, endodonci czy ortodonci. Dzięki nim można wykonywać precyzyjne zabiegi np. wycięcia tkanki przy jednoczesnym zamknięciu naczyń krwionośnych. Zabieg nie wiąże się z krwawieniem, a co za tym idzie, gwarantuje lepszą widoczność pola zabiegowego i krótszy czas rekonwalescencji.
Lasery wykorzystywane są również w mikrochirurgii periodontologicznej. Dzięki nim możliwe jest efektywne leczenie ubytków poddziąsłowych lub uszkodzeń uzębienia poniżej linii dziąseł. W takim przypadku konieczne jest odsłonięcie szyjki zęba z jednoczesnym wydłużeniem korony klinicznej. Laser pozwala precyzyjnie opracować dziąsło i naprawić ubytek czy uszkodzenie tkanki.
Urządzenia są też niezawodne w podcinaniu wędzidełek języka czy warg, które utrudniają prawidłową wymowę lub pogarszają estetykę uśmiechu.