Większość z nas stara się dbać, aby zęby były zdrowe i białe. Nierzadko zapominamy jednak o właściwej pielęgnacji dziąseł. Tymczasem, zdrowe dziąsła mają niebagatelne znaczenie dla kondycji naszego uzębienia, a nawet dla zdrowia całego organizmu. Bakteryjne zapalenie przyzębia może doprowadzić do rozchwiania dziąseł i w konsekwencji utraty zębów, a także do pojawienia się innych groźnych chorób, m.in. w obrębie układu oddechowego. To nie mit – zdrowie Twoich dziąseł jest ważne! Na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji dziąseł?
Codzienna higiena jamy ustnej
Dla dobrej kondycji dziąseł ogromne znaczenie mają codzienne czynności higieniczne. Podstawą jest szczotkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych przynajmniej dwa razy dziennie po 2 minuty. Jeżeli jest taka możliwość, zęby warto czyścić po każdym posiłku. Ewentualny ból i krwawienie dziąseł nie powinny być powodem zaniedbywania tych czynności. Prawdopodobnie wystarczy wymienić szczoteczkę na bardziej miękką. Zbyt twarde szczoteczki powodują odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość i uszkodzenie dziąseł. Ważne dla higieny zębów i dziąseł jest stosowanie nici dentystycznych, które pomagają usunąć resztki jedzenia z miejsc trudno dostępnych i zapobiegają namnażaniu się bakterii.
Płukanie jamy ustnej
Codzienny rytuał higieny jamy ustnej warto uzupełnić o płukanie przy pomocy specjalistycznych preparatów o działaniu antyseptycznym, które zapobiegają rozwojowi paradontozy. Na rynku dostępne są też profesjonalne irygatory, które pomagają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
Usuwanie kamienia nazębnego
Bezpośrednią przyczyną chorób dziąseł jest osadzający się kamień nazębny. Nieusuwany regularnie powoduje powstawanie między zębami a dziąsłami kieszonek, w których gromadzą się bakterie. W dalszej kolejności prowadzi to do stanów zapalnych przyzębia, które mogą zakończyć się nawet utratą zębów. Dlatego tak ważne są regularne wizyty (przynajmniej raz na pół roku) w gabinecie stomatologicznym w celu usunięcia kamienia nazębnego. Warto pomyśleć również o konsultacji periodontologicznej. Periodontolog, czyli specjalista zajmujący się tkankami przyzębia, oceni ich aktualny stan i oceni, czy konieczne jest wdrożenie ich leczenia.
Zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta
Aby dziąsła były w dobrej kondycji niezbędne, jest prowadzenie zdrowego trybu życia i unikanie tytoniu, alkoholu oraz słodyczy. Warto także zadbać o dietę bogatą w białko, składniki mineralne i witaminy. Bardzo ważne jest dostarczanie do organizmu produktów bogatych w witaminę C (np. cytrusy, kiszonki), której niedobór może prowadzić do krwawienia dziąseł. Pozytywne działanie na tkanki przyzębia ma także witamina D, która zapobiega stanom zapalnym dziąseł i parodontozie. Dużą zawartość tej witaminy posiada m.in. nabiał, jaja czy ryby.
Dbając o kondycję dziąseł, zapobiegasz rozwojowi paradontozy. Właściwa profilaktyka, regularne wizyty u periodontologa, cykliczne usuwanie kamienia nazębnego to recepta na zdrowe dziąsła i piękny uśmiech.