Wypełnienia z amalgamatu – czy warto je wymienić?

Dawniej ubytki w zębach uzupełniano wyłącznie amalgamatem. Obecnie stosuje się inne, bardziej estetyczne i lepiej dopasowane do zęba materiały. Co stomatologia zachowawcza mówi o amalgamacie i czy warto się go pozbyć?

Amalgamat – kontrowersyjny temat

Amalgamat składa się w dużej mierze z rtęci. Pozostałe składowe to srebro, miedź i cyna. Rtęć jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka, ale należy pamiętać o tym, że stosowane dzisiaj plomby amalgamatowe nie uwalniają niebezpiecznych związków. Niemniej jednak temat wciąż budzi wiele kontrowersji. Warto wskazać inne powody, które mogą nas skłonić do wymiany dawno założonych plomb amalgamatowych na nowe.

Plomby z amalgamatu – wymienić czy nie?

Specjaliści od stomatologii zachowawczej wskazują, że jeśli plomba spełnia swoją funkcję i nie pojawiają się żadne niepożądane zmiany, lepiej pozostawić dotychczasowe wypełnienia – każda ingerencja osłabia ząb. Warto jednak znać argumenty, które przemawiają za wymianą:

  • Plomba powinna pełnić funkcję wspierającą – zastosowanie amalgamatu ma za zadanie jedynie wypełnić dziurę po usuniętej próchnicy; inne rodzaje wypełnień wiążą się ściśle z zębem i wspierają jego funkcje;
  • Szczelność wypełnienia – plomby amalgamatowe są bardzo trwałe, ale nie wiążą się z tkankami zęba; nie ochraniają nas przed namnażaniem się bakterii, a pozostające szczeliny między wypełnieniem a zębem mogą wręcz sprzyjać rozwojowi próchnicy.
  • Estetyka – srebrne wypełnienia znacznie odznaczają się od naturalnego koloru zębów. Plomby z amalgamatu nawet na zębach trzonowych będą zauważalne przez otoczenie.
  • Większa predyspozycja do urazów mechanicznych – wypełnienie amalgamatowe jest dosyć sztywne. W czasie przeżuwania siły mechaniczne rozkładają się na obszarze poza wypełnieniem, co może skutkować ukruszeniem, pęknięciem lub złamaniem zęba, zwłaszcza wtedy gdy amalgamat zajmuje więcej niż połowę jego obszaru.

Podsumowanie

Specjaliści z zakresu stomatologii zachowawczej zachęcają pacjentów do wymiany wypełnień amalgamatem na inne, bardziej nowoczesne i lepsze dla zdrowia plomby kompozytowe. Nie bez znaczenia pozostaje również estetyka uśmiechu – amalgamat zawsze będzie zwracał uwagę otoczenia.

English EN German DE Polish PL Portuguese PT Spanish ES Ukrainian UK