Paradontoza to dosyć powszechna choroba przyzębia wywołująca stan zapalny dziąseł. Skutki nieleczonej przypadłości mogą być bardzo dotkliwe, dlatego warto zadbać o odpowiednią diagnozę i kurację już w momencie wystąpienia pierwszych objawów.
Przyczyny i objawy
Zazwyczaj paradontoza dotyka osoby po 40 roku życia, w szczególności mężczyzn. Rozwija się w takich strukturach jamy ustnej, jak przyzębie, dziąsła, ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Jej główną przyczyną jest niedostateczna higiena oraz nieprawidłowa metoda szczotkowania zębów. Nieleczone stany zapalne przekształcają się w przewlekłą chorobę przyzębia. Namnażające się bakterie systematycznie niszczą dziąsła i kości, co ostatecznie może skutkować utratą nawet wszystkich zębów.
Wśród początkowych objawów paradontozy należy wymienić ból, opuchliznę oraz krwawienie dziąseł. Bakterie, gromadząc się w kieszonkach dziąsłowych, wywołują proces gnilny – pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Dochodzi również do recesji dziąseł. Osłabieniu ulega ozębna, co w efekcie powoduje chwianie się i wypadanie zębów. Jeśli zauważymy takie symptomy, jak ruchomość zębów, obrzęk, krwawienie i zmianę kształtu dziąseł, konieczna będzie konsultacja z lekarzem stomatologii zajmującym się chorobami przyzębia – periodontologiem.
Leczenie paradontozy
Specjalista na pierwszej wizycie oceni stan naszych zębów i dziąseł oraz wskaże dalszą drogę leczenia. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby może on zalecić różnorodne metody pozwalające na wyleczenie istniejącej dolegliwości. Periodontolog wytłumaczy jak poprawnie szczotkować zęby, aby nie doprowadzić do podrażniania i zmiany kształtu dziąseł. Usunie zalegającą płytkę nazębną stanowiącą siedlisko bakterii, wypoleruje zęby oraz zabezpieczy je przed ponownym osadzaniem się kamienia. W razie konieczności wyczyści kieszonki zębowe oraz przepisze antybiotyki niezbędne do wyleczenia istniejącej infekcji. W skrajnych przypadkach konieczne mogą okazać się zabiegi chirurgiczne.
Paradontoza jest drugą najczęściej występującą po próchnicy chorobą jamy ustnej. Jej nieprzyjemne i groźne objawy mogą być z powodzeniem leczone przez periodontologa. Skutecznie przeprowadzona terapia pomoże odzyskać piękny i zdrowy uśmiech, bez ryzyka chwiania się i wypadania zębów.