System CAD/CAM od wielu lat stosuje się w różnorodnych gałęziach przemysłu. Korzysta się z niego w przemyśle hutniczym, budowlanym, elektronicznym, ale też używa go architektura, medycyna czy stomatologia. CAD czyli Computer Aided Design oznacza projektowanie wspomagane komputerowo – to chyba najpopularniejszy dostępny program komputerowy do projektowania. CAM czyli Computer Aided Manufacturing to z kolei komputerowe wspomaganie wytwarzania. Współdziałanie obu programów umożliwia błyskawiczne przejście od projektu do produktu. I właśnie ten system współpracy CAD/CAM znalazł zastosowanie w protetyce stomatologicznej.
Korony wykonane techniką CAD/CAM
Metody cyfrowe rewolucjonizują dziś świat protetyki stomatologicznej. Przyspieszają wiele zabiegów i pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów w przypadku wykonywania koron, mostów czy licówek. Tradycyjne wyciski zębowe, które dotąd umożliwiały przygotowanie właściwego uzupełnienia protetycznego, zastępuje się dzisiaj wyciskami 3D. To rozwiązanie jest po pierwsze bardziej komfortowe dla pacjenta, a po drugie znacznie ułatwia pracę protetyka i pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych efektów.
Wycisk 3D uzyskuje się dzięki zastosowaniu skanera wewnątrzustnego. Pozwala on na uzyskanie wirtualnego modelu jamy ustnej we wszystkich wymiarach i w kolorze. Protetyk może na tej podstawie opracować w komputerze kształt uzupełnienia, dopasować go do ubytku, a także dobrać taki kolor uzupełnienia, by uzyskać najlepsze efekty estetyczne – po zakończeniu zabiegu odróżnienie uzupełnienia protetycznego od naturalnych zębów będzie niezwykle trudne.
Po tym jak kształt i kolor korony zostaną odpowiednio dostosowane do wirtualnego modelu uzębienia pacjenta obraz korony przesyła się do frezarki, która wycina przy pomocy wiertła lub lasera uzupełnienie protetyczne. Dziś wykonywane są one z rożnych materiałów (kompozyt , tlenek glinu , dwukrzemian litu , tlenek cyrkon), które są w pełni bezpieczne dla pacjenta i nie prowadzą do reakcji alergicznych.
Innowacyjność systemu CAD/CAM w protetyce stomatologicznej
Podstawową cechą przemawiającą za stosowaniem tej metody jest skrócenie czasu od pierwszej wizyty u stomatologa do momentu nałożenia korony. Przy systemie CAD/CAM korony zębowe mogą być wykonane nawet w czasie jednego dnia w gabinecie stomatologicznym.
System ten też minimalizuje ryzyko niedopasowania. Obraz widziany przez technika na ekranie komputera pomaga wykonać koronę, most czy protezę z nieporównywalną do pracy ręcznej precyzją. Dodatkowo automatycznie podnosi się estetyka wykonania i tym samym – komfortu korzystania z uzupełnienia przez pacjenta.